Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W październiku i listopadzie w ramach projektu Kręcę z Czytaczem przeprowadzonego w ramach programu grantowego Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange odbyło się jedenaście projekcji filmowych połączonych z konkursem „Czy znasz Czytacza?” w szkołach podstawowych w powiecie pszczyńskim. Podczas projekcji wyświetlano nakręcone w lipcu i sierpniu siedem krótkometrażowych filmów, poruszających tematykę bezpiecznego Internetu. W projekcjach wzięli udział uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 19 w Brzeźcach, Szkoły Podstawowej nr 3 w Pszczynie, Szkoły Podstawowej w Studzionce, Szkoły Podstawowej w Wiśle Małej oraz Szkoły Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie. Filmy obejrzało 601 uczniów.

Projekt Kręcę z Czytaczem realizowany jest w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange. Więcej informacji o programie Bezpiecznie Tu i Tam można znaleźć na stronie Fundacji Orange: www.fundacja.orange.pl.

W listopadzie odbyły się cztery spotkania klub detektywa (6.11, 13.11, 20.11, 27.11).

Podczas poszczególnych spotkań uczestnicy opanowywali sztukę sporządzania map oraz kamuflażu, ćwiczyli spostrzegawczość oraz umiejętność skradania się. Uczestnicy rozwiązywali tajemnice bibliotecznych zakamarków oraz zbroili się do walki. Dzieci za pomocą techniki animacji poklatkowej tworzyły własne filmy, których tematem było włamanie. W spotkaniach wzięło udział 61 detektywów.

Od października wznowiona została działalność Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci „Mały Czytacz”. Spotkania odbyły się 10.10, 17.10 oraz 24.10. Podczas zajęć realizowany był program Czytam sobie w bibliotece (opracowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Uczestnicy spotkań czytali trzy książki: Maję na tropie jaja, Szarkę i Apollo 11: o pierwszej wyprawie na księżyc. Lekturze każdej z książek towarzyszyły liczne atrakcje. Podczas pierwszych zajęć mali odkrywcy udali się wraz z Mają w podróż, by odnaleźć zagubione jajo, przygotowali własne walizki i poszukiwali skarbów. Wraz z Szarką 17. października śledzili tropy zwierząt, wykonali skarpetkowe pacynki, uczestniczyli w zabawie w młode wilczki. Z kolei w zeszłym tygodniu jako astronauci zastanawiali się co lub kto mieszka na księżycu, badali księżycowe powierzchnie i stawiali pierwsze kroki w przestworzach!

W zajęciach uczestniczyło łącznie 40 dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od października w naszej bibliotece zaczął działać klub detektywa. Dotychczas odbyły się trzy spotkania - 9.10, 16.10, 23.10.

Podczas pierwszej narady - członkowie klubu przybrali supertajne kryptonimy, sporządzono regulamin klubu, opracowano logo. Przeprowadzono również pierwsze testy sprawdzające spostrzegawczość członków klubu. Uczestnicy zetknęli się z tropem, prowadzącym do pierwszej zagadki.

Podczas spotkania 16.10 klubowicze rozwiązywali tajemnicę grasującego po okolicy – badali odciski papilarne, sporządzili kartotekę schwytanych przestępców oraz mapę terenu.

Zajęcia zeszłotygodniowe „Detektywi w sieci” poświęcone były bezpieczeństwu w Internecie – konkretnie: upublicznianiu danych osobowych w sieci. Klubowicze otrzymali list od inspektora O.Chraniacza, który wskazał im skuteczne sposoby ochrony przed internetowymi przestępcami. Dziewczyny wykonały również szyfromat – specjalną maszynę, do tworzenia supertajnych haseł.

Przez całe wakacje (od 4 lipca do 25 sierpnia) w Filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki w Pszczynie w Wiśle Wielkiej odbywały się warsztaty filmowe w ramach projektu Kręcę z Czytaczem. Podczas organizowanych w każdy wtorek zajęć, uczestnicy pod opieką bibliotekarza nakręcili siedem krótkometrażowych filmów dotyczących bezpieczeństwa dzieci w Internecie : „Czytacz i komputer”; „Czytacz i gry”; „Czytacz odrabia lekcje”, „Czytacz słucha muzyki”, „Czytacz poznaje przyjaciół”, „Czytacz i wirus”, „Czytacz i uzależnienie”.

Filmy w październiku i listopadzie zostaną wyświetlone w klasach I-III szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego podczas specjalnych projekcji filmowych połączonych z konkursem „Czy znasz Czytacza?”.

Projekt Kręcę z Czytaczem realizowany jest w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange. Więcej informacji o programie Bezpiecznie Tu i Tam można znaleźć na stronie Fundacji Orange: www.fundacja.orange.pl.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.