A- A A+

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia Wisła Wielka serdecznie zaprasza wszystkie dzieci w wieku 6-13 lat na bezpłatne warsztaty filmowe w ramach projektu Kręcę z Czytaczem. Przez wakacje podczas cotygodniowych zajęć, organizowanych w bibliotece w Wiśle Wielkiej uczestnicy pod opieką bibliotekarza nakręcą siedem krótkometrażowych filmów, których głównym bohaterem będzie biblioteczna maskotka żyrafa, imieniem Czytacz. Tematyka filmów będzie dotyczyła bezpieczeństwa dzieci w Internecie – Czytacz, ucząc się korzystać z komputera, pozna w Internecie nowych przyjaciół, zawalczy z potworami czyhającymi na najmłodszych w grach komputerowych, zmierzy się z groźnym wirusem, Psujkiem i jego kompanią…
Warsztaty odbywać się będą w każdy letni wtorek (począwszy od 7 lipca) o godzinie 13.00.
Projekt Kręcę z Czytaczem realizowany jest w ramach programu Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange. Szczegółowe relacje z poszczególnych warsztatów będą udostępniane na profilu filii na Facebooku – Biblioteka Wisła Wielka. Więcej informacji o programie Bezpiecznie Tu i Tam można znaleźć na stronie Fundacji Orange: www.fundacja.orange.pl.

W piątek 29.05 pięć trzyosobowych drużyn zmierzyło się z grą opracowaną przez Wydawnictwo Media Rodzina na podstawie książki szwedzkich mistrzów kryminału Pax. Pal przekleństwa. Dzieci musiały m.in.:

- odnaleźć Paxa;

- odszukać tajny symbol;

- złamać kod;

- wymyślić zaklęcie.

 

Wygrała drużyna Pogromcy Paxów, czyli Szymon, Michał oraz Daniel. Zwycięzcom wręczono ufundowane przez Media Rodzina książki i latarki. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe ołówki.

We wtorek 26 maja odwiedziłam dwie grupy przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej.  Przedstawiłam dzieciom Czytacza – centkowaną żyrafę, która mieszka w bibliotece, a także opowiedziałam i pokazałam dzieciom jak powstają książki. Oprócz tego dzieci miały możliwość obejrzenia książek, które można wypożyczyć na naszej filii. 

Spotkania zakończyły się wręczeniem wszystkim dzieciom kart bibliotecznych oraz zaproszeniem do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. W spotkaniach wzięło udział 77 dzieci.

Za nami kolejne spotkania DKK dla dzieci „Mały Czytacz”:

-  9.05 poznaliśmy łobuzerskiego chłopca, tytułowego bohatera książki Astrid Lindgren „Emil ze Smallandii”. Ulubionym gadżetem małego złośnika była jego czapka cyklistówka, teraz my też mamy swoje własne czapki J W zajęciach udział wzięło 11 dzieci.

- 15.05 w ramach DKK obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy zajęć zagrali w grę "Wysoko podskakuję, numer zapamiętuję", polegającą na tym, że klubowicz musiał wyskakać nr telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 - oraz dotrzeć na metę i odpowiedzieć na pytania, kiedy można/powinno się zadzwonić na bezpieczną linię, a kiedy tego nie robić. Dzieci stworzyły również swoje własne telefony - niejednokrotnie bardziej przypominające nowoczesne komputery niż dawne aparaty :) W zajęciach udział wzięło 11 dzieci.

- 23.05 w ramach DKK odwiedziła nas pani instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie – Jolanta Kalafarska – i przeprowadziła lekcję biblioteczną, podczas której dzieci poznały twórczość Karola Wojtyły, wysłuchały barwnych opowieści o jego życiu, anegdot oraz różnych ciekawostek. W zajęciach udział wzięło 11 dzieci.

9 maja odbył się w naszej bibliotece organizowany z okazji Tygodnia Bibliotek I Turniej o Topór Bibliotekarza.  W pierwszym etapie uczestniczy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach:

  1. Najgłośniejsze zawołanie rycerskie
  2. Wspinaczka do wieży
  3. Klucz do wiedzy
  4. W paszczy potwora

Dzielne damy głośno wykrzykiwały rycerskie imiona, wspinały się do wieży w popularnej grze Ice Tower, wykazywały się znajomością sławnych rycerzy i celowały piłką w paszczę kartonowego potwora.

W drugim etapie, na który składały się dwie konkurencje – Płonące obręcze i Slalom po złoto – należało zademonstrować swoją szybkość i dokładność, przerzucając przez kręcące się koło piłkę oraz zbierając porozrzucane po ziemi monety,  jednocześnie jadąc na hulajnodze!

Finał polegał na pokonaniu balonowego smoka i wyszukaniu zaklęcia w magicznej bibliotecznej księdze.

 Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.