Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

23 sierpnia 2019r.: Dr hab. Marian Małecki: "I Powstanie Śląskie - punkt widzenia"

More...
Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 7.09.2019r.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom był okazją, aby przedszkolaki odwiedziły księdza proboszcza Joachima Olesia.
Ksiądz przygotował dla dzieci słuchowisko "O trzech braciach" oraz opowiadanie o wodzie.
Maluchy ze zdumieniem słuchały o braku wody na innych kontynentach i porównywały nasze wygodne życie do trudności, z którymi zmagają się dzieci w Afryce.

 

 

"Familijna przygoda z książką" to konkurs fotograficzny organizowany przez Miejską Bibliotekę w Cieszynie, adresowany do fanów rodzinnego czytania.
Warunkiem uczestnictwa było dostarczenie fotografii przedstawiającej czytającą rodzinę (minimum 2 osoby).

Laureatką konkursu została Katarzyna Szklorz z Biblioteki Publicznej w Łące.

Na Śląsku tradycja i regionalizm są silnie akcentowane w codziennym życiu wielu rodzin, dlatego ważnym elementem edukacji jest pogłębianie wiedzy o kulturze naszego regionu. Tak właśnie zrodził się pomysł przeprowadzenia lekcji bibliotecznej na temat stroju śląskiego.

17 maja 2012 roku zaproszenie do prowadzenia lekcji bibliotecznej przyjęła Pani Teresa Goraus – nauczycielka, członkini zespołu śpiewaczego „Dolanie” i Związku Górnośląskiego.

Lekcja została przeprowadzona w klasie V w ramach edukacji regionalnej.

Pani Goraus pokazała stroje na różne okazje, chusty, opowiedziała o różnorodności stroju śląskiego, przygotowała śląskie piosenki oraz obrazki, które uczniowie musieli uzupełnić wpisując prawidłowe nazwy poszczególnych elementów stroju. Dzieci słusznie zauważyły, że jeszcze tylko dwie panie w Łące zakładają strój śląski i z uwagą notowali nazwy poszczególnych części ubioru. Aktywność uczniów i ich zainteresowanie tematem na pewno zaowocuje następnymi spotkaniami, których tematami będzie gwara i obyczaje.

 

Podczas lekcji wykorzystano książki:

Szołtysek M.: „Ślązoczki piykne są”

Bronicz S.: „Atlas Stroju Pszczyńskiego”

„Ubiory naszych przodków w fotografii Karola Suchanka”

Fotografujesz, malujesz, haftujesz, rysujesz, rzeźbisz, kolekcjonujesz...i chcesz podzielić się swoją pasją – przyjdź do Biblioteki w Łące, chętnie wystawimy Twoje prace lub zorganizujemy spotkanie na którym możesz opowiedzieć o swoich zainteresowaniach.

17.05.2012 sześciolatki odwiedziły „zaczarowany” domek Państwa Koniecznych. Celem wycieczki było głośne czytanie, jednak dzieci miały okazję zobaczyć jak powstają rzeźby, poznać różne instrumenty ludowe wykonane własnoręcznie przez pana Feliksa, a także podziwiać haftowane obrazy pani Krystyny.

Na pamiątkę spotkania dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami w postaci zawieszek wykonanych przez pana Feliksa Koniecznego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.