Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Na Śląsku tradycja i regionalizm są silnie akcentowane w codziennym życiu wielu rodzin, dlatego ważnym elementem edukacji jest pogłębianie wiedzy o kulturze naszego regionu. Tak właśnie zrodził się pomysł przeprowadzenia lekcji bibliotecznej na temat stroju śląskiego.

17 maja 2012 roku zaproszenie do prowadzenia lekcji bibliotecznej przyjęła Pani Teresa Goraus – nauczycielka, członkini zespołu śpiewaczego „Dolanie” i Związku Górnośląskiego.

Lekcja została przeprowadzona w klasie V w ramach edukacji regionalnej.

Pani Goraus pokazała stroje na różne okazje, chusty, opowiedziała o różnorodności stroju śląskiego, przygotowała śląskie piosenki oraz obrazki, które uczniowie musieli uzupełnić wpisując prawidłowe nazwy poszczególnych elementów stroju. Dzieci słusznie zauważyły, że jeszcze tylko dwie panie w Łące zakładają strój śląski i z uwagą notowali nazwy poszczególnych części ubioru. Aktywność uczniów i ich zainteresowanie tematem na pewno zaowocuje następnymi spotkaniami, których tematami będzie gwara i obyczaje.

 

Podczas lekcji wykorzystano książki:

Szołtysek M.: „Ślązoczki piykne są”

Bronicz S.: „Atlas Stroju Pszczyńskiego”

„Ubiory naszych przodków w fotografii Karola Suchanka”

17.05.2012 sześciolatki odwiedziły „zaczarowany” domek Państwa Koniecznych. Celem wycieczki było głośne czytanie, jednak dzieci miały okazję zobaczyć jak powstają rzeźby, poznać różne instrumenty ludowe wykonane własnoręcznie przez pana Feliksa, a także podziwiać haftowane obrazy pani Krystyny.

Na pamiątkę spotkania dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami w postaci zawieszek wykonanych przez pana Feliksa Koniecznego.

13.04.2012r. w Bibliotece Szkolnej i Publicznej odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Grunt to rodzinka”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas I-III oraz 21 uczniów z klas IV-VI.

Zadaniem recytatorów było przygotowanie wiersza związanego z rodziną lub jej poszczególnymi członkami (mama, tata, dzieci, dziadkowie)

Uczestnicy konkursu zaprezentowali ciekawe wiersze, w których wykazali bardzo wysoki poziom umiejętności recytatorskich.

Jury po długich obradach wyłoniło zwycięzców w kategorii klas I-III oraz IV-VI. Przyznało również 2 wyróżnienia za ciekawy wybór wierszy.

 

 

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO:

KLASY I-III

MARTYNA GAŁUSZKA

ALEKSANDRA SZUŚCIK

 

KLASY IV- VI

AGATA PŁAWECKA

KAMILA KUŚ

 

WYRÓŻNIENIA

MAGDALENA DUDEK

MIŁOSZ DUDEK

Kontynuując akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom” dzieci z grupy sześciolatków pod opieką pani Moniki Oko odwiedziły Bibliotekę Publiczną.

Tematem spotkania było zdrowie, a zadaniem dzieci przy pomocy pani bibliotekarki było znalezienie książek o tematyce zdrowotnej. W czasie spotkania przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania o chorej żabie.

Dzień bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania dzieci i młodzieży z sieci.

Dzisiaj Internet staje się łącznikiem pokoleń, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice, wychowawcy, dziadkowie poznali możliwości wirtualnego świata, który staje się nieodłącznym elementem życia każdego z nas.

W lutym i marcu br. Biblioteka Publiczna i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące włączyły się do ogólnopolskiej akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Hasło promujące tegoroczne spotkania brzmiało: „INTERNET TWÓJ PRZYJACIEL CZY WRÓG?”, a w programie znalazły się:

 

- Test dla uczniów klas IV-VI

- Pogadanki

- Wykonanie plakatu – konkurs

- Opracowanie ulotki dla rodziców

- Rozmowa z przedszkolakami, kolorowanki związane z tematyką komputerową.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.