Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

 Warszawa, 27 marca 2014 r.

 

 

„Czytam w podróży … Herberta” 2014

II edycja ogólnopolskiej akcji społecznej
Fundacji im. Zbigniewa Herberta

 

Jak tylko pociąg ruszył

zaczął wysoki brunet

I tak mówi do chłopca
z książką na kolanach

 

-kolega lubi czytać

 

-A lubię - odpowie tamten-

czas szybciej leci

w domu zawsze robota

tu w oczy nikogo nie kole

 

(…)

 

na białych marginesach

ślady palców i ziemi

znaczony twardym paznokciem

zachwyt i potępienie

Zbigniew Herbert „Podróż do Krakowa” z tomu Hermes, pies i gwiazda.

 

27 marca (czwartek) 2014 r.  odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta”, która jest wspólnym projektem Fundacji im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki oraz Instytut Adama Mickiewicza.  Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Pan Cogito”.

27 marca (czwartek) już po raz drugi wolontariusze ze szkół noszących imię Zbigniewa Herberta, jak również przedstawiciele innych szkół niezrzeszonych w Klubie Herbertowskich Szkół, będą rozdawać osobom podróżującym zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. Wolontariuszy spotkać będzie można w środkach transportu miejskiego oraz na przystankach autobusowych. Tego dnia zakładki dystrybuowane będą również w wybranych bibliotekach księgarnio-kawiarniach, a także w ponad 200 oddziałach Alior Banku.  

 

„Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą akcją. W tym roku zgłosiło się ponad 20 szkół i ponad 450 bibliotek, gotowych do włączenia się w nasz projekt - to naprawdę imponujące liczby mówi Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.Naszym celem jest nie tylko upowszechnienie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzacja czytelnictwa w ogóle. Przekonujemy, że podróż, nawet krótką, można spędzić miło i pożytecznie” – dodaje.

Najnowszy raport o stanie bibliotek publicznych w Polsce wskazuje, ze w 2012 roku wypożyczono o 1.500.000  więcej książek niż w roku poprzedzającym. Oznacza to, że zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń. „Bardzo nasz cieszy fakt, że biblioteki chętnie angażują się w akcje promujące czytelnictwo, które niewątpliwie przyczyniają się do coraz częstszego sięgania po książki. Mamy nadzieję, że rok 2014, ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, pozwoli zanotować jeszcze większe zainteresowanie literaturą” – mówi Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Cieszymy się, że również w tym roku uczniowie z ogromnym entuzjazmem zdecydowali się uczestniczyć w drugiej odsłonie akcji. To bardzo budujące, że młodzi ludzie pasjonują się poezją i tą pasją chcą zarażać innych” – dodaje Wojciech Kalicki, prezes Klubu Herbertowskich Szkół.

Sponsorem akcji jest Alior Bank, który 27 marca również aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję społeczną „Czytam w podróży … Herberta”. Tego dnia, w 200 oddziałach własnych Alior Banku, zlokalizowanych w 95 miastach w Polsce, dystrybuowane będą zakładki wśród Klientów banku. „Alior Bank od początku swojej działalności aktywnie wspiera projekty kulturalne, dlatego chętnie włączyliśmy się w działania realizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta. Spodobała nam się idea projektu <<Czytam w podróży…Herberta>>, która nie tylko promuje twórczość wielkiego polskiego poety, ale również czytelnictwo - mówi Julian Krzyżanowski, rzecznik Alior Banku. Cieszymy się, że w niebanalny sposób możemy zachęcić ludzi do urozmaicenia codziennej podróży do szkoły i pracy czytaniem” – dodaje przedstawiciel Alior Banku.

Szczegółowe informacje na temat akcji „Czytam w podróży … Herberta”, w tym lista miejsc, gdzie można będzie otrzymać zakładkę, znajduje się na stronie www.fundacjaherberta.com. Dodatkowo, w ramach akcji, Fundacja udostępnia na stronie do pobrania wybrane wiersze, fragmenty esejów i dramatu Poety.

Zapraszamy na nasze profile na Facebooku:

  • www.facebook.fundacjaherberta.com
  • www.facebook.com/Herbert.Pan.Cogito

 

***

Fundacja im. Zbigniewa Herberta powstała w 2010 roku z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbertowej. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, będącej częścią polskiego, europejskiego i światowego dziedzictwa literatury i kultury.

 

 

Anna Dziewit-Meller oraz Marcin Meller od razu przeszli do opowieści o kulturze, mieszkańcach, smakach i ciekawostkach związanych z Gruzją. Marcin Meller zapewniał, że to kraj bardzo bezpieczny i bardzo gościnny. Dodał, że łatwiej wejść do czyjegoś domu niż z niego wyjść, a głośne pochwalenie czyjegoś dywanu grozi natychmiastowym zrolowaniem i koniecznością przyjęcia go w prezencie. Warto pamiętać o niecodziennym podejściu Gruzinów do zagadnienia punktualności. W związku z tym dowiedzieliśmy się co oznacza termin Georgia Maybe Time, czyli gruziński „czas być może”. Nie ma mowy o szwajcarskiej dokładności. Ciekawym tematem okazało się również gruzińskie jedzenie i wino, które nieodłącznie kojarzą się z gruzińską gościnnością. Gospodarze ugoszczą, upoją hektolitrami wina, ale nie pozwolą, by gość będący pod wyraźnym wpływem sam udał się do domu. Autorzy chętnie odpowiadali na praktyczne pytania dotyczące m.in. bazy noclegowej, stanu dróg i komunikacji. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po zdjęcia i autografy.

Marcin Meller - Dziennikarz i reporter, z wykształcenia - historyk. Od 1991 do 2003 reporter „Polityki”, jako jej wysłannik po raz pierwszy trafił do Gruzji; opisywał konflikty w Iranie, Czeczenii, byłej Jugosławii i w Afryce. Był gospodarzem pierwszego w Polsce reality show „Agent”. Były redaktor naczelny miesięcznika „Playboy”, gospodarz magazynu „Drugie Śniadanie Mistrzów” w TVN24, a także weekendowych wydań „Dzień Dobry TVN”. Felietonista „Neewsweeka”.

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka, reporterka, wokalistka i gitarzystka zespołu Andy. Autorka książki „Disko”, współautorka książek „Głośniej!Rozmowy z pisarkami” oraz „Teoria trutnia i inne”. Swoje teksty publikowała m.in. w „Polityce”, „Wysokich Obcasach” i „Lampie”. W programie „Dzień Dobry TVN”  poleca dobre książki.

 

Pada śnieg, pada śnieg… A w Pszczyńskim Centrum Kultury spadł… Shrek. W spektaklu pt. „Pada Shrek!”, który odbył się 10 stycznia w sali widowiskowej PCKulu przed najmłodszymi wystąpili aktorzy Niezrzeszonego Koła Teatralnego „take tam…” pod opieką Jakuba Pieczki. Patronat nad imprezą objęła Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

Tego dnia odbyło się kilka tur, na które zaproszone zostały przedszkola oraz klasy 1-3 szkół podstawowych. Główny występ o godzinie 17.00 zgromadził pełną salę, a przed spektaklem Dyrektor MPBP Teresa Musik oraz Jakub Pieczka wręczyli nagrody w konkursie plastycznym „Zimowa przygoda Shreka”.

Tradycyjnie już impreza zakończyła się wspólną zabawą z dziećmi na scenie. Rzucaliśmy się śnieżkami i balonami oraz stroiliśmy watą-śniegiem choinki (które znalazły się na scenie dzięki uprzejmości Państwa Kapias).

W spektaklu wystąpili: Jakub Sekta (Shrek), Jakub Rembiasz (Osioł), Bogumiła Gołek (Fiona), Michalina Kozubek (Kot w butach), Patrycja Wieczorek (Ciastek), Sandra Sajdok (Wilk), Adrian Szmajduch (Świnia) oraz gościnnie p. Renata Misiura (Księgarka), z którą grupa współpracuje podczas akcji „Cała Polska czyta Dzieciom”.

 

 

Opracowanie scenariusza i reżyseria: Jakub Pieczka 

„Spadł kiedyś w lipcu śnieżek niebieski, szczekały ptaszki, ćwierkały pieski…”. Tak właśnie wygląda magiczna kraina stworzona przez Juliana Tuwima, do której 8 listopada zaprosili najmłodszych Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”.

Główna bohaterka Ania to dziewczynka, która „często przymyka oczy” i otwiera je dopiero w ogrodzie, gdzie spotyka wielu przyjaciół: rozgadanego Ptaszka, śpiącego Kotka, wesołego Bambo, pogubionego Hilarego i krzykliwego Rycerza. To właśnie ci bohaterowie zaprezentowali dzieciom najwybitniejsze utwory polskiego poety.

Tradycyjnie już, podczas trzech występów, gościliśmy dzieci z pszczyńskich szkół i przedszkoli. Frekwencja była duża, a uśmiech nie schodził z twarzy milusińskich. Nie zabrakło wspólnych zabaw na scenie (przy prezentacji „Rzepki” oraz „Lokomotywy”), w które zaangażowali się również rodzice.

Serdecznie dziękujemy Państwu Kapias oraz Państwu Biały za wypożyczenie drzew, krzewów oraz kwiatów, które stworzyły niepowtarzalny klimat „Ogrodu pana Tuwima”.

Wystąpili: Patrycja Marks, Bogumiła Gołek, Patrycja Wieczorek, Sandra Sajdok, Michalina Kozubek oraz Monika Kaczmarczyk

Scenariusz i reżyseria: Jakub Pieczka

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.