Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

22 października gościliśmy znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora książek podróżniczych, z wykształcenia egiptologa, a z zamiłowania podróżnika – pana Jarosława Kreta. Przybliżył  nam najpierw drogę swojej kariery i kilka faktów z życia prywatnego, następnie opowiedział przygody, które spotkały go w Indiach. Z pasją opowiadał o swoich podróżach, przytaczając liczne anegdoty oraz demonstrując na przykładzie prezentowanych strojów kulturę i zwyczaje mieszkańców Indii. W trakcie całego spotkania widzowie mogli obejrzeć zdjęcia miejsc, które odwiedził podczas licznych podróży. Od lat łączy pracę i życiową pasję. Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata. Autor chętnie ucinał krótkie pogawędki z uczestnikami spotkania i podpisywał książki.

 

Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury 18 października gościły w murach Galerii „13-tka” Daniela Passenta. Felietonista „Polityki”, były ambasador RP w Chile, tłumacz i satyryk w jednej osobie – zaproszony został do Pszczyny w ramach X Spotkań z Kulturą Żydowską.

Jako dziecko z żydowskiej rodziny ocalony z Holocaustu przez Polaków, wychowywany w Berlinie przez wuja Jakuba Prawina, generała Ludowego Wojska Polskiego i szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie, z wykształcenia ekonomista, studiował na Uniwersytecie w Leningradzie, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Princeton.

Daniel Passent bardzo ciekawie prezentował zebranym gościom swoje czasy dzieciństwa, studiów i problemy związane z wyznaniem mojżeszowym. Z uznaniem wspominał swoich opiekunów, którzy nie rzadko ukształtowali swoją postawą jego dalsze wybory życiowe. Pęd do wiedzy, właściwy sobie sposób bycia i orientacja we problemach współczesnego świata pozwoliły mu na pełnienie istotnych funkcji zarówno dyplomatycznych. Przytaczał często osobiste anegdoty związane  z  licznymi wyjazdami za granicę i pochodzeniem. 

Publiczność z uznaniem słuchała każdej historii, a w każdej wolnej chwili zadawała pytania a liczne cytaty z „Passy” przytaczane przez prowadzącą spotkanie – Weronikę Zawiszę – Grzankę, przywoływały coraz to inne losy naszego gościa. Felietonista nie ominął wspomnieć o istotnej w jego życiu kwestii - wspólnego życia z Agnieszką Osiecką, a także rodzinnych perypetii z córką  - Agatą Passent. Co do córki sławnych rodziców, z publiczności pojawiła się nawet propozycja zaproszenia pani Agaty do Pszczyny. Rodzic przytaknął i obiecał przekazać córce zaproszenie.
Kto wie kogo możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

 

„Tylko w swoich marzeniach człowiek jest naprawdę wolny” – to cytat z powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy H. Kleinbaum. Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga zagrał Robin Williams. Właśnie ta lektura stała się motywem przewodnim zorganizowanej 4 października I edycji „Nocnej gry z książką”. Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam..” włożyli mnóstwo pracy, aby przygotować tę wspaniałą imprezę. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Jakub Pieczka – reżyser, scenarzysta oraz organizator wielu imprez kulturalnych na terenie naszego miasta. Do rywalizacji o statuetkę „Czytelnik 2013” stanęło 10 trzyosobowych drużyn. Zadania miały różną formę – od zmagań z przeczytaniem trudnego językowo tekstu poprzez pytania z teorii literatury, na fizycznych umiejętnościach szybkiego „złapania w locie” wybranego tekstu kończąc. Większość zadań uczestnicy rozwiązywali w „Klubie 13”. Tam też mogli się posilić pysznymi pączkami, które na pewno dodały im energii w rozgrywce finałowej. Finał zaś miał już miejsce w MPBP. Tam na uczestników czekały dwa ostatnie zadania. Pierwsze polegało na jak najszybszym znalezieniu na półkach biblioteki książki po wylosowanej wcześniej wskazówce. Ostatnie z zadań, do którego zakwalifikowały się trzy drużyny finałowe, oceniały pani Barbara Solarska – pszczyńska poetka oraz pani Marianna Kurczab – nauczycielka Liceum w Gilowicach, założycielka i pomysłodawczyni koła dziennikarskiego . Zadaniem zespołów finałowych było ułożenie tekstu poetyckiego, w skład którego wejdzie minimum 5 z wylosowanych 10 słów. Zadanie chyba nie przeraziło zbytnio finalistów, ponieważ wszystkie drużyny wykorzystały komplet słów. Ktoś jednak musiał zwyciężyć. Po burzliwych obradach jury wydało werdykt: I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Natalia Pęszor, Michalina Kozubek oraz Marcin Dulemba, miejsce II zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w składzie: Natalia Koczurkiewicz, Małgorzata Kowalska oraz Jan Komarek, miejsce III przypadło zaś drużynie ze Studzionki: pani Agnieszce Skajewskiej i jej dwóm uczennicom – Kindze Sornek i Paulinie Stokłosie. Było naprawdę fantastycznie – sympatycznie, smacznie i bardzo poetycko. Posługując się cytatem ze wspomnianej wyżej książki - „Chciałem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję. Wykorzenić wszystko, co nie jest życiem, bym w chwili śmierci nie odkrył... że nie żyłem” – zakończę rozważania o wspaniałej przygodzie, jaką było to wieczorne spotkanie. „Carpe diem” i do zobaczenia za rok.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.