Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury 18 października gościły w murach Galerii „13-tka” Daniela Passenta. Felietonista „Polityki”, były ambasador RP w Chile, tłumacz i satyryk w jednej osobie – zaproszony został do Pszczyny w ramach X Spotkań z Kulturą Żydowską.

Jako dziecko z żydowskiej rodziny ocalony z Holocaustu przez Polaków, wychowywany w Berlinie przez wuja Jakuba Prawina, generała Ludowego Wojska Polskiego i szefa Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie, z wykształcenia ekonomista, studiował na Uniwersytecie w Leningradzie, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Princeton.

Daniel Passent bardzo ciekawie prezentował zebranym gościom swoje czasy dzieciństwa, studiów i problemy związane z wyznaniem mojżeszowym. Z uznaniem wspominał swoich opiekunów, którzy nie rzadko ukształtowali swoją postawą jego dalsze wybory życiowe. Pęd do wiedzy, właściwy sobie sposób bycia i orientacja we problemach współczesnego świata pozwoliły mu na pełnienie istotnych funkcji zarówno dyplomatycznych. Przytaczał często osobiste anegdoty związane  z  licznymi wyjazdami za granicę i pochodzeniem. 

Publiczność z uznaniem słuchała każdej historii, a w każdej wolnej chwili zadawała pytania a liczne cytaty z „Passy” przytaczane przez prowadzącą spotkanie – Weronikę Zawiszę – Grzankę, przywoływały coraz to inne losy naszego gościa. Felietonista nie ominął wspomnieć o istotnej w jego życiu kwestii - wspólnego życia z Agnieszką Osiecką, a także rodzinnych perypetii z córką  - Agatą Passent. Co do córki sławnych rodziców, z publiczności pojawiła się nawet propozycja zaproszenia pani Agaty do Pszczyny. Rodzic przytaknął i obiecał przekazać córce zaproszenie.
Kto wie kogo możemy spodziewać się w najbliższym czasie.

 

22 października gościliśmy znanego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora książek podróżniczych, z wykształcenia egiptologa, a z zamiłowania podróżnika – pana Jarosława Kreta. Przybliżył  nam najpierw drogę swojej kariery i kilka faktów z życia prywatnego, następnie opowiedział przygody, które spotkały go w Indiach. Z pasją opowiadał o swoich podróżach, przytaczając liczne anegdoty oraz demonstrując na przykładzie prezentowanych strojów kulturę i zwyczaje mieszkańców Indii. W trakcie całego spotkania widzowie mogli obejrzeć zdjęcia miejsc, które odwiedził podczas licznych podróży. Od lat łączy pracę i życiową pasję. Ma w sobie potrzebę ciągłego odkrywania świata. Autor chętnie ucinał krótkie pogawędki z uczestnikami spotkania i podpisywał książki.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.