Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

„Tylko w swoich marzeniach człowiek jest naprawdę wolny” – to cytat z powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy H. Kleinbaum. Książka powstała na podstawie scenariusza głośnego filmu w reżyserii Petera Weira, w którym rolę Johna Keatinga zagrał Robin Williams. Właśnie ta lektura stała się motywem przewodnim zorganizowanej 4 października I edycji „Nocnej gry z książką”. Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam..” włożyli mnóstwo pracy, aby przygotować tę wspaniałą imprezę. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Jakub Pieczka – reżyser, scenarzysta oraz organizator wielu imprez kulturalnych na terenie naszego miasta. Do rywalizacji o statuetkę „Czytelnik 2013” stanęło 10 trzyosobowych drużyn. Zadania miały różną formę – od zmagań z przeczytaniem trudnego językowo tekstu poprzez pytania z teorii literatury, na fizycznych umiejętnościach szybkiego „złapania w locie” wybranego tekstu kończąc. Większość zadań uczestnicy rozwiązywali w „Klubie 13”. Tam też mogli się posilić pysznymi pączkami, które na pewno dodały im energii w rozgrywce finałowej. Finał zaś miał już miejsce w MPBP. Tam na uczestników czekały dwa ostatnie zadania. Pierwsze polegało na jak najszybszym znalezieniu na półkach biblioteki książki po wylosowanej wcześniej wskazówce. Ostatnie z zadań, do którego zakwalifikowały się trzy drużyny finałowe, oceniały pani Barbara Solarska – pszczyńska poetka oraz pani Marianna Kurczab – nauczycielka Liceum w Gilowicach, założycielka i pomysłodawczyni koła dziennikarskiego . Zadaniem zespołów finałowych było ułożenie tekstu poetyckiego, w skład którego wejdzie minimum 5 z wylosowanych 10 słów. Zadanie chyba nie przeraziło zbytnio finalistów, ponieważ wszystkie drużyny wykorzystały komplet słów. Ktoś jednak musiał zwyciężyć. Po burzliwych obradach jury wydało werdykt: I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Natalia Pęszor, Michalina Kozubek oraz Marcin Dulemba, miejsce II zajęli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w składzie: Natalia Koczurkiewicz, Małgorzata Kowalska oraz Jan Komarek, miejsce III przypadło zaś drużynie ze Studzionki: pani Agnieszce Skajewskiej i jej dwóm uczennicom – Kindze Sornek i Paulinie Stokłosie. Było naprawdę fantastycznie – sympatycznie, smacznie i bardzo poetycko. Posługując się cytatem ze wspomnianej wyżej książki - „Chciałem żyć pełnią życia i wyssać z niego całą kwintesencję. Wykorzenić wszystko, co nie jest życiem, bym w chwili śmierci nie odkrył... że nie żyłem” – zakończę rozważania o wspaniałej przygodzie, jaką było to wieczorne spotkanie. „Carpe diem” i do zobaczenia za rok.

3 października  gościem MPBP w Pszczynie był Dariusz Rekosz – autor popularnych książek przygodowych i sensacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tematem spotkania była „Magia słowa”. Autor postawił przed młodzieżą szereg zaskakujących pytań, m.in.: czy używanie wulgaryzmów jest modne?; o ile skraca życie wypalony papieros?; co ma wspólnego woda z liczbą Pi?; czy Kosma, Jerema i Barnaba to imiona żeńskie czy męskie?; jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w „totka”?; czym jest liczba, a czym cyfra?; jak odjąć od dwudziestu dwadzieścia dwa, żeby otrzymać liczbę 88?; czym jest algorytm i jak go wykorzystujemy w codziennym życiu?. Odpowiedzi dla wielu słuchaczy były zaskoczeniem. Następnie autor omówił swój dorobek literacki, który ubogacił krótkimi prezentacjami i filmami. Na zakończenie spotkania chętni mogli zakupić książki autora. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z  Publicznego Gimnazjum nr 4 w Pszczynie.

DARIUSZ REKOSZ – z wykształcenia informatyk, z wyboru pisarz i animator kultury. Jego przygoda z literaturą zaczęła się w 2005 roku, kiedy stworzył serię książek „Szkolny detektyw”. Dziś ma już na swoim koncie kilkanaście wydanych pozycji popularnych wśród nastolatków, niektóre z ilustracjami Bohdana Butenki. Jest również autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem „Detektywów para – Jacek i Barbara”, emitowanych w polskim radiu BIS. Funkcja Animatora Kultury w Muzeum Hansa Klossa w Katowicach pozwoliła mu (po zamknięciu tejże placówki) na napisanie powieści sensacyjnej „Zamach na Muzeum Hansa Klossa”.

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Niezrzeszone Koło Teatralne "take tam..." zapraszają wszystkich do wzięcia udziału w I edycji gry nocnej "Noc z książką". W tym roku wybraliśmy "Stowarzyszenie Umarłych Poetów".


Impreza odbędzie się 4 października w godzinach 17.20 - 22.00 na terenie całego miasta.

"Noc z książką" to impreza dla całej rodziny. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zapisanie się drogą mailową ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) oraz uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Zapisy rozpoczynamy 30 września i potrwają do 3 października.

Następnie, w dniu gry, zgłoszenie się w wyznaczonych w regulaminie godzinach do czytelni MPBP i potwierdzenie udziału. Grupy muszą być 3osobowe, a w każdej musi być osoba pełnoletnia. Limit miejsc jest ograniczony!

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe oraz statuetka. Zapraszamy serdecznie!

 

 

REGULAMIN GRY MIEJSKIEJ

„I NOC Z KSIĄŻKĄ – Stowarzyszenie Umarłych Poetów”

 

I. Organizatorzy Gry

1. Organizatorami gry miejskiej „Noc z książką” (zwanej dalej Grą), która odbędzie się w dniu 4 października 2013 roku w godzinach od 17.30 do 21.00 na terenie Pszczyny są: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…” (zwani dalej Organizatorami).

2. Reprezentantami Organizatorów są:

a) Pani Teresa Musik – Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

b) Pan Jakub Pieczka – Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”

3. Organizatorzy zobowiązują się do podjęcia wszelkich starań, by Gra przebiegała w sposób zgodny z Regulaminem.

4. Organizatorzy poprzez swoich reprezentantów mają za zadanie rozstrzygać wszelkie kwestie związane z przestrzeganiem regulaminu Gry i podejmują wiążące decyzje wobec Graczy dotyczące realizacji postanowień niniejszego regulaminu. Reprezentanci mogą zmieniać postanowienia niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia istotnych przyczyn. Decyzje reprezentantów Organizatorów są nieodwołalne i nie wymagają uzasadnienia wobec Graczy.

 

II. Rejestracja w Grze

1.W Grze może wziąć udział nie większa liczba uczestników niż 90 osób (30 drużyn 3-osobowych).

2.Udział w Grze jest bezpłatny.

3. Rejestracja Gracza jest niezbędnym warunkiem udziału w Grze.

4. Rejestracji w Grze dokonuje się osobiście w dniu Gry w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie od godziny 9.00 do 15.30 lub do wcześniejszego wyczerpania limitu 90 uczestników Gry.

5. Pierwszeństwo w rejestracji w Grze mają osoby, które dokonały wcześniejszej internetowej rezerwacji miejsc (do 3 października 2013r.).

6. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego przez Gracza nie stanowi jeszcze gwarancji udziału w Grze. Gwarancją udziału w Grze jest zarejestrowanie Gracza na podstawie wypełnionego formularza zgłoszeniowego i potwierdzenie ustne dane Graczowi przy rejestracji przez obsługę Gry, że zgłaszany przez Gracza zespół mieści się pod względem liczebności w limicie 90 uczestników Gry.

7. Elementem identyfikującym Gracza jest otrzymany w trakcie rejestracji identyfikator Gry. Identyfikator Gry otrzymany w trakcie rejestracji przez Gracza musi być przez niego
i członków jego zespołu noszony w trakcie Gry w miejscu widocznym dla obsługi Gry.

8. Zarejestrowani Gracze muszą stawić się w punkcie Startu Gry (Ratusz) najpóźniej o godzinie 17.20.

9.Jeśli Gracz nie zgłosi się na start Gry jest to traktowane jako rezygnacja
z udziału w Grze.

10. Przystępując do Gry Gracz zgadza się na warunki przedstawione w niniejszym Regulaminie i zobowiązuje się do ich przestrzegania. Niezapoznanie się z regulaminem nie zwalnia z odpowiedzialności do przestrzegania jego postanowień.

11. Przystępując do Gry Gracz zgadza się na bycie fotografowanym przez oficjalnego fotografa Gry i wyraża zgodę na wykorzystanie zdjęć z przebiegu Gry w działaniach informacyjnych po jej zakończeniu.


III. Zasady Gry

1. Zasady Gry opisane są wyłącznie w poniższym dokumencie, zwanym dalej Regulaminem. Wszelkie inne informacje mają charakter wyłącznie informacyjny.

2.  Gracz uczestniczący w Grze to osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat oraz:

a/ bierze udział w Grze indywidualnie lub zaprosiła do zespołu dwie osoby fizyczne (dorośli lub dzieci), które stają się członkiem zespołu.

b/ podpisała w trakcie rejestracji do Gry oświadczenie akceptujące postanowienia niniejszego regulaminu.

c/ nie jest pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

3. Członek zespołu nie jest uprawniony do odbioru Nagrody Głównej, do czego uprawniony jest tylko Gracz.

4. Przystępując do Gry Gracz bierze na siebie na cały czas trwania Gry pełną odpowiedzialność prawno-cywilną za siebie oraz członków swojego zespołu. Odpowiedzialność obejmuje szkody poniesione przez Gracza i/lub członka zespołu oraz szkody wyrządzone na Graczu i/lub członku jego zespołu.

5. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione przez Graczy
i członków ich zespołów podczas trwania Gry.

6. Organizatorzy nie rozstrzygają sporów między Graczami. Organizatorzy nie rozstrzygają też sporów między Graczami a osobami trzecimi, których dobra mogą być naruszone przez Grę.

 

 

 

IV. Przebieg Gry i nagrody Gry

1.Gra podzielona jest na trzy etapy, które odbywać się będą w dniu 4 października 2013 między godziną 17.45 a 22.00 na terenie Pszczyny:

a/ W etapie I biorą udział wszyscy zarejestrowani Gracze.

b/ W etapie II biorą udział Ci Gracze, którzy poprawnie rozwiążą zadania etapu I opisane
w Karcie Gry etapu I oraz zgłoszą się do punktu zbiorczego opisanego w Karcie Gry etapu I. 

c/ W etapie III biorą udział Ci Gracze, którzy poprawnie rozwiążą zadania etapu II opisane
w Karcie Gry etapu II. 

d/ Zakończeniem III etapu Gry jest sytuacja, w której Gracz zakończy jako pierwszy Grę rozwiązując poprawnie zadanie opisane w Karcie Gry etapu III. Tak wyłoniony Gracz zostaje zwycięzcą Gry i zdobywcą Nagrody Głównej.

2. Ogłoszenie wyników Gry i wskazanie Gracza otrzymującego Nagrodę Główną odbędzie się tego samego dnia o 21.45 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie.

3. Nagroda Główna za zwycięstwo w Grze to statuetka „Czytelnik” oraz książki.

4. Dla Graczy, którzy poprawnie wykonają zadania III etapu Gry i zakończą Grę na miejscu drugim i trzecim przewidziane są nagrody dodatkowe.

5. Przewidziane są nagrody dodatkowe, których zdobywcy zostaną wybrani spośród wszystkich Graczy, którzy poprawnie wykonają zadania III etapu Gry i zakończą Grę na miejscu czwartym i kolejnych.

6. Nagród nie można zamienić na ekwiwalent pieniężny.

7. W trakcie Gry Gracze mogą poruszać się wyłącznie pieszo.

8. W trakcie Gry Gracze nie mogą rozdzielać się w ramach swoich zespołów.

9. Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim i Gracze są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Organizator nie zapewnia opieki medycznej dla osób uczestniczących w Grze.

 

V. Postanowienia końcowe

1. Ewentualne zmiany w Regulaminie będą ogłaszane na stronie internetowej

2. Regulamin znajduje się do wglądu w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej
w Pszczynie, w godzinach pracy Biblioteki.

3. Gra ma charakter Konkursu, który nie podlega przepisom ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz.U. z 2004, Nr. 4, poz 27 z późniejszymi zmianami).

 

 

Dnia 25 września 2013 roku w Klubie „13” w Pszczynie odbyło się już drugie spotkanie z panem Zygmuntem Ogórkiem. Kilka lat wcześniej p. Ogórek był gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie z okazji promocji książki, zbioru anegdot sądowych ‘Waga anioła”.

Tym razem pan prokurator w stanie spoczynku Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach zaprezentował swoją najnowszą książkę ”Orator złotousty”. Zbiór anegdot sądowych. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Zapraszamy na kolejne imprezy.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.