Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Dnia 7 września 2013 r. o godz. 10:00 rozpoczęliśmy "Narodowe Czytanie Fredry".

Ulica Piastowska, przed siedzibą MPBP w Pszczynie zamieniła się w czytelnię. Piękna pogoda sprawiła, że obserwatorów naszego projektu było wielu. Czytaliśmy "Śluby panieńskie", "Zemstę", "Trzy po trzy" i "Bajki" Aleksandra Fredry.

Naszymi honorowymi gośćmi byli Burmistrz Pszczyny - p. Dariusz Skrobol, Zastępca Burmistrza - p. Barbara Sopot-Zembok. Czytali "Trzy po trzy".
 Rozpoczęła czytanie Dyrektor MPBP p. Teresa Musik, jednocześnie witając gości i mieszkańców Pszczyny i Powiatu oraz turystów.

Dołączyli do nas, czytając "Bajki" Fredry, przyjaciele Biblioteki.

Głównymi aktorami była jednak młodzież: uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 4 na czele z nauczycielem p. Beatą Czopką, członkowie Niezrzeszonego Koła Teatralnego "take tam..." pod wodzą Jakuba Pieczki oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

Przy tym projekcie współpracowaliśmy także z Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Efektem tej współpracy było czytanie Fredry w jednym z najbardziej reprezentacyjnych wnętrz Muzeum - Sali Lustrzanej. Młodzież z NKT "take tam..." przez godzinę czytała "Zemstę" dla turystów odwiedzających Zamek.
 W Sali Lustrzanej fragmenty "Trzy po trzy" czytała dr Ewa Kołodziejczyk - Prezes Zarządu Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i słuchaczom.

Zapraszamy za rok.

Zapraszamy do Galerii.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Zygmuntem Ogórkiem. Spotkanie to będzie połączone z promocją najnowszej książki pt.: "Orator złotousty. Anegdoty prawnicze".

 

 

Zygmunt Ogórek - prokurator w stanie spoczynku, autor zbioru anegdot prawniczych pt.: "Waga Anioła" oraz "Orator złotousty"

 

 

Szanowni Państwo,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski jest inicjatorem akcji „Narodowe Czytanie”. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie również pragnie się włączyć do tego wydarzenia i  zachęcić wszystkich mieszkańców ziemi pszczyńskiej do wspólnej lektury dzieł Aleksandra Fredry – wybitnego polskiego komediopisarza i poety doby romantyzmu.

Spotkajmy się 7 września (sobota) na pszczyńskim rynku i włączmy się do tej szlachetnej akcji. W godzinach od 10.00 do 14.00 będziemy czytać między innymi „Zemstę”, „Śluby panieńskie”. Na młodszych czekać będziemy z wierszami „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”.  Jeśli macie Państwo inny ulubiony utwór Aleksandra Fredry i będziecie chcieli go odczytać – zapraszamy z radością!

W razie niepogody imprezę zorganizujemy w siedzibie Biblioteki w Pszczynie, ul. Piastowska 1.

 

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie,

Pszczyńskie Centrum Kultury

oraz Niezrzeszone Koło Teatralne „take tam…”

 

zapraszają aktorów, animatorów oraz wszystkich zainteresowanych udziałem

w I edycji gry „Noc z Książką” w roli wolontariuszy oraz prowadzących zadania.

 

 Impreza odbędzie się w godzinach wieczornych 4 października 2013 roku.

 

Spotkanie organizacyjne odbędzie się 6 września o godzinie 16.30

w sali kameralnej Pszczyńskiego Centrum Kultury.

 

Dodatkowych informacji udziela: Jakub Pieczka, pomysłodawca i koordynator projektu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

25 czerwca 2013 r. w Galerii 13 PCK-ulu odbyła się promocja książki Renaty Botor-Pławeckiej „Stąd w świat” rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic.

Dyrektor Biblioteki, Teresa Musik rozpoczęła spotkanie od przywitania zebranych gości. Następnie redaktor naczelny Górnośląskiego Tygodnika Regionalnego „Echo”, Jarosław Jędrysik zaprezentował autorkę i wprowadził wszystkich przybyłych w temat spotkania.

Pochodząca z Góry, a obecnie mieszkająca w Pszczynie, dziennikarka „Echa”  to barwna i ciekawa postać, podobnie jak bohaterowie jej książki.   Przeprowadziła wywiady z: księciem Bolko von Hochberg -  spadkobiercą  panów na Pszczynie, prof. Janem Kajsturą z prestiżowego Uniwersytetu Harvarda,  ks. dr. Tadeuszem Rozmusem,  artystą i wydawcą -  Aleksandrem Spyrą,  filmowcem  -Józefem Kłykiem,  śpiewaczką operową -  Urszulą Koszut,  piosenkarką Alicją Janosz,  politykiem Tomaszem Tomczykiewiczem,  kolarzem -  Stanisławem Gazdą,  piłkarzem -  Łukaszem Piszczkiem, na podstawie których powstała książka.  Są to osoby związanie z Pszczyną i okolicami. Swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym promują Pszczynę i ziemie pszczyńską w kraju i za granicą.Mimo, że wielu z nich jest teraz daleko stąd, nie zapominają skąd się wywodzą.

 Autorka wspominała, jak doszło do spotkań z niektórymi bohaterami książki, które w przyszłości przerodziły się w zaproszenia na wywiad. Przedstawiciele rodzin wspominali, opowiadali na przemian z p. Renatą. Można było się dowiedzieć jeszcze o wielu ciekawych faktach, które nie znalazły się w książce.

Warto wspomnieć, że w trakcie spotkania zaproszeni goście, oprócz wymienionych w książce wspominali wiele innych ciekawych osobistości powiatu pszczyńskiego. Narodziła się nawet myśl wydania drugiego tomu książki „Stąd w świat…”. Być może w najbliższej przyszłości czeka nas kolejne, miłe popołudnie z Renatą Botor – Pławecką i jej publikacją.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.