Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie miała przyjemność gościć Renatę Botor-Pławecką, autorkę książki "Stąd w świat. Rozmowy ze sławnymi osobami z Pszczyny i okolic". Dziennikarka zebrała w niej wywiady z dziesięcioma osobami związanym z Pszczyną i jej okolicami. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. kolarz Stanisław Gazda, piłkarz Łukasz Piszczek, piosenkarka Alicja Janosz, reżyser Józef Kłyk i książę Bolko von Hochberg. Niestety, nie wszyscy mogli przybyć na promocję książki, ale wśród gości nie zabrakło znajomych i krewnych.

Autorka opowiadała z jaką determinacją próbowała spotkać się i przeprowadzić wywiady ze swoimi bohaterami. Nieliczni przybyli, zachęceni przez zgromadzoną publiczność dodali kilka słów od siebie. Przytoczyli kilka swoich wspomnień i anegdot ze swojego życia.

Renata Botor-Pławecka - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, a równocześnie studium dziennikarskie na WSP w Krakowie. Pierwsze teksty publikowała w "Głosie Pszczyńskim" i "Gazecie Krakowskiej". W 2001 r. związała się z Górnośląskim Tygodnikiem Regionalnym "Echo", w którym pracuje do dziś jako redaktor działu pszczyńskiego. Od lat opowiada na łamach "Echa" historie "ludzi stąd".

Krzysztof Petek to autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych.

Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie na spotkaniu, które było nagrodą w konkursie Przygoda-Nagroda zorganizowanym przez Wydawnictwo WORD-PRESS na najlepsze hasła promujące książki Krzysztofa Petka.

Należy do tych ludzi, których nie interesuje wylegiwanie się na plaży. Współpracując z odkrywcą źródeł Amazonki Jackiem Pałkiewiczem zwiedził najbardziej niedostępne rejony południowoamerykańskiej selwy. Samochodem przejechał rumuńskie Karpaty, przezimował kilkadziesiąt godzin nad Biebrzą. Opowieści o podróżach autor urozmaicił licznymi zdjęciami i krótkimi filmami.

Swoją pasją i łatwością w nawiązywaniu kontaktu z młodymi ludźmi zjednał sobie ich sympatię. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach.

Zachęcał młodych do czytania nie tylko swoich książek, tłumaczył jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie. Przekonywał, że dzięki aktywności oraz ciągłemu rozwijaniu swoich zainteresowań wszystko można w życiu osiągnąć. Stawiając tym samym siebie jako przykład.

Młodzież, zwłaszcza chłopców, bardzo zainteresowała przygotowywana przez autora kolejna wyprawa. Krzysztof Petek żywo zachęcał młodzież do uczestnictwa w swoich warsztatach dziennikarskich.

 

Dnia 9 maja w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej zjawili się mili goście – dzieci z klas I-III ze Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 18 oraz młodzież z Gimnazjów nr 1 i 3.

Wystąpił dla nich w dwóch spektaklach Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet” z Krakowa.

Młodszą grupę naszych gości w liczbie 250 osób bawił Misio Zdzisio, Kapturek i Zajączek Benio w bajeczce o tolerancji i akceptacji odmienności pt. „Cisza”.

Gimnazjaliści (180 osób) obejrzeli przedstawienie o potencjalnych zagrożeniach płynących z Internetu. Ten występ zakończyła krótka pogadanka aktorek o plusach i minusach korzystania z Internetu.

Spektakle te odbyły się na sali widowiskowej PCK-ul w Pszczynie.

 

 

W piątkowy wieczór mieliśmy przyjemność gościć Pana Wojciecha Śmieję, podróżnika i literaturoznawcę. Okazją do spotkania była promocja najnowszej książki autora "Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej". Na "bohaterów" swojej książki wybrał rzadko odwiedzane kraje, takie jak: Mołdawia, Rumunia, Serbia czy Macedonia. Jego opowieści odarte są z pocztówkowego wizerunku. Nie znajdziemy tu typowych obrazków z wakacji. Autor zabiera nas w miejsca, których nie ma na turystycznych mapach, często z dala od cywilizacji, niejednokrotnie niebezpiecznych.

Wojciech Śmieja chętnie odpowiadał na pytania dotyczące swoich licznych podróży oraz o planowanych wyprawach. Na koniec autor podpisywał swoją książkę.

Wojciech Śmieja - miłośnik podróży i podróżopisania, literaturoznawca i wykładowca akademicki. Autor książki Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej literaturze homoseksualnej. Jego reportaże ukazywały się na łamach "Przeglądu", Polityki", "Nowej Europy Wschodniej". Najnowsza książka: Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo - Wschodniej.


Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.