Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Serdecznie zapraszamy na promocję książki WOJCIECHA ŚMIEI

"Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej"

18 stycznia 2013 r. godz. 18:00, Klub "13", ul. Bednarska 13, Pszczyna.

WSTĘP WOLNY.

Wojciech Śmieja - miłośnik podróży i podróżopisania, literaturoznawca i wykładowca akademicki. Autor książki Literatura, której nie ma. Szkice o polskiej literaturze homoseksualnej. Jego reportaże ukazywały się na łamach "Przeglądu", Polityki", "Nowej Europy Wschodniej". Najnowsza książka: Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo - Wschodniej.

7.11.2012r. czytelnicy Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki Szkolnej mogli dowiedzieć się jak powstają ilustracje do książek, ponieważ zaproszonym gościem była ilustratorka książek dla dzieci – Iwona Cała.

Pani Iwona pokazała dzieciom swoje narzędzia pracy: pędzle, farby, kredki, ołówki, opowiedziała jak krok po kroku powstaje książka i zaproponowała dzieciom zrobienie ilustracji do wybranego tekstu. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy i powstało wiele pięknych prac.

 

SPOTKANIE Z JANEM NOWICKIM ODBĘDZIE SIĘ W STAJNIACH KSIĄŻĘCYCH UL. BASZTOWA, A NIE JAK WCZEŚNIEJ INFORMOWALIŚMY W SALI SESYJNEJ UM PRZEPRASZAMY

Wybitny polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Jan Nowicki gościł w naszym mieście. W środę 28 listopada w Stajniach Książęcych odbyło się spotkanie z aktorem, na które przybyły tłumy.

Aktor postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi refleksjami i wiedzą na temat kobiet. Opowiadał przede wszystkim o książce „Mężczyzna i One”, na którą składają się felietony drukowane w pismach kobiecych. W niezwykle mądry sposób aktor opowiedział też o swoim zamiłowaniu do literatury. Dobrą książkę porównał do cudu boskiego, zaś możliwość czytania do czegoś tak błogiego, jak latanie. Podczas spotkania poruszone zostały także trudne tematy przemijania i umierania. Dla Jana Nowickiego życie jest piękne, bo jest nieprze­widywalne. Podczas wieczoru autorskiego był też czas na pytania od publiczności, na które aktor chętnie odpowiadał. W trakcie spotkania z autorem książki "Mężczyzna i One" nie mogło zabraknąć rozdawania autografów. Aktor efektywnie zarekomendował swoją książkę, bo kolejka po dedykację była bardzo długa. Pan Jan nie szczędził podpisów i prowadził pogawędkę z osobami, które nabyły jego publikację.

 

Jan Nowicki - urodzony w Kowalu na Kujawach, to wybitny aktor jednego teatru (Starego w Krakowie) i ponad stu filmów. Dużą popularność przyniósł artyście film „Wielki Szu”, „Popioły”, „Sanatorium pod Klepsydrą” i jakże bliski naszym sercom "Magnat" Filipa Bajona na podstawie którego powstał serial „Biała wizytówka” (oparty na dziejach rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless). Nowicki jest autorem wielu felietonów, wierszy i wydanej we wrześniu br. książki „Mężczyzna i One”.

 

 

 

 


 

 

Piątkowy wieczór... i znamienity gość p. Roma Ligocka, artystka: pisarka i malarka. Autorka wielu książek, m.in. "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", do których scenariusz napisało samo życie. Osobowość p. Ligockiej, jej charyzma spowodowały, że wizyta ta odbiegła od kanonów spotkań autorskich, a przerodziła się w dialog z publicznością. Okazało się, że na sali znalazły się osoby, dla których Holocaust, okupacja hitlerowska to także, jak dla p. Romy traumatyczne przeżycia. Roma Ligocka dzieliła się również ze słuchaczami "dobrymi" przeżyciami i wspomnieniami ze swojego życia. Mieliśmy wyjątkową okazję do poznania fragmentu najnowszej powieści autorki "Dobre dziecko", będącej kontynuacją "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", wyjątkową, tym bardziej, że fragmenty te czytała sama pisarka. Spotkanie odbyło się w ramach IX Spotkań z Kulturą Żydowską. Organizatorami byli: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Pszczyńskie Centrum Kultury.

 

 

 

Roma Ligocka (ur. 13 listopada 1938 w Krakowie) – polska malarka i pisarka.Urodziła się w Krakowie w rodzinie żydowskiej, jako córka Dawida Lieblinga (zm. 1946) i jego żony Teofili. Część wojny przeżyła w getcie krakowskim, potem wraz z matką ukrywała się u rodziny polskiej. Ojciec przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Nazwisko Ligocka zostało przybrane jeszcze w okresie przebywania w getcie. Pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Autorka książek: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Znajoma z lustra, Kobieta w podróży, Wszystko z miłości oraz Tylko ja sama. Za książkę Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, we wrześniu 2001, uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Tytuł sprzedał się w ponad milionowym nakładzie i został przetłumaczony na 22 języki. Pisuje felietony m.in. do magazynu "Pani".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.