Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

oraz Pszczyńskie Centrum Kultury

serdecznie zapraszają na spotkanie

z ROMĄ LIGOCKĄ

w ramach IX Spotkań z Kulturą Żydowską.

Spotkanie odbędzie 26 października 2012 o godz. 18:00 w sali widowiskowej PCK-ul (wejście od ul. Bankowej).

Wstęp 5 zł. Bilety dostępne w sekretariacie PCK-ul.

 

Roma Ligocka - (ur. 13 listopada 1938 w Krakowie) – polska malarka i pisarka. Autorka m.in.:"Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", Kobiety w podróży", "Znajomej z lustra".

W dniach 1-7 czerwca 2012 r. obchodzony jest XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Inauguracją największego dorocznego święta czytania w naszej Bibliotece było spotkanie autorskie.

Na zaproszenie M-PBP 1 czerwca gościł w Pszczynie Paweł Beręsewicz - pisarz, tłumacz, leksykograf. Na początku spotkania pisarz opowiedział kilka słów o sobie, przybliżył swoją twórczość. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez autora tłumaczeniach tekstu z języka "grześkowego" na "normalny" odwrotnie oraz w literackich rozmowach o książkach przy herbatce.

Na spotkanie przyjechał z ogromną, ciężką torbą, w której znajdowały się m. in. napisane przez niego książki. Zdradził, że powstała już kolejna, która niebawem zostanie wydana.

 

Chętnie odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Na pytanie: "Która z napisanych przez Pana książek jest ulubioną?" odpowiedział: "Uważam, że są to moje dzieci i wszystkie kocham tak samo".

Paweł Beręsewicz (ur. 1970 w Warszawie) – pisarz, poeta, tłumacz, leksykograf. Pisze powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci. Jest laureatem nagrody "Guliwera", konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Autor takich książęk jak: "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek", "Co tam u Ciumków?", "Pan Mamutko i zwierzęta", "Ciumkowe historie w tym jedna smutna", "Na przykład Małgośka", "Wielka Wyprawa Ciumków", "Warszawa. Spacery z Ciumkami – przewodnik familijny".

 

Środowe spotkanie z Marią Czubaszek przebiegało w świetnej atmosferze i z ogromnym poczuciem humoru, zarówno słuchaczy jak i samej Gwiazdy. Poruszane były tematy wesołe i poważne, a filigranowa Pani Maria kipiała energią. Wielu może jej pozazdrościć żywiołowości i dystansu do samej siebie.

Zebrani w Pszczyńskim Centrum Kultury mogli dowiedzieć się wielu nieznanych faktów z życia Pani Marii, jak na przykład dlaczego jej mąż – Wojciech Karolak lubi odwiedziny Artura Andrusa, dlaczego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrała z lekkim opóźnieniem, czy o kulisach powstania piosenki „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”.
O niewątpliwym poczuciu humoru, oraz dystansie do własnej osoby świadczy fakt przyjęcia nominacji od Szymona Majewskiego do plebiscytu "Wiwat (nie)najpiękniejsi" w kategorii "Stara, ale jara", gdyż jak stwierdziła, stara już jest, a jara 3 paczki dziennie.
Z właściwą sobie finezją i lekkością Maria Czubaszek opowiadała o swoim sędziwym wieku, zamiłowaniu do „dymka” i parówek. Opowieść Pani Marii często przerywana była brawami oraz salwami śmiechu. Ludzie o których opowiadała, chociaż byli przedstawiani często w "krzywym zwierciadle", to jednak nigdy złośliwie. Dwie godziny anegdot, historyjek i opowiastek minęły nadspodziewanie szybko. Aż zastanawia, jak tak krucha i drobna osoba potrafi "zająć" tłum. Gdy dołożymy do tego niewątpliwą inteligencję oraz humor, nie może dziwić, że na spotkaniach z nią, sale wypełniają się do ostatniego miejsca.

Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów:

Hotel Zamkowy w Pszczynie, Księgarnia CZARTAK.

16.05.2012 r. gościem Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie był Łukasz Wierzbicki. Wspólnie z zaproszonymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie i bohaterem swojej książki -Kazimierzem Nowakiem - udał się w podróż przez puszczę, dżunglę i sawannę na spotkanie z dziką przyrodą i mieszkańcami Afryki.

Poprzez prezentację multimedialną i walizkę pełną skarbów podróżnika dzieci zapoznały się z losami niedźwiadka Wojtka, przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, bohaterem książki „Dziadek i niedźwiadek”. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka, odszukał i opracował przedwojenne reportaże i zdjęcia Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki i opublikował w książce "Rowerem pieszo przez Czarny Ląd". Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali autograf z dedykacją autora.

Opowieści pana Łukasza porwały dzieci i wywołały uśmiech na ich twarzach.

 

Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za ciekawe opowieści, a uczestnikom za wspaniałą atmosferę.

Łukasz Wierzbicki (ur. 15 września 1974 r. w Poznaniu) – redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik. Autor książek: "Afryka Kazika", "Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa", "Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana. Historia prawdziwa".

Spotkanie zrealizowano z dotacji w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”


Z wielką przyjemnością informujemy, że naszym gościem będzie gwiazda polskiego radia i telewizji, dziennikarka, felietonistka, scenarzystka, satyryczka, autorka tekstów piosenek i bohaterka książki „Każdy szczyt ma swój CZUBASZEK” .

Na spotkanie z Panią MARIĄ CZUBASZEK

zapraszamy 18 stycznia o godz. 18

Sala Widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury

(ul. Piastowska 1)

 

Bilety można kupić w sekretariacie PCK-ulu w cenie 5,00 zł

 

P.S. 1. Księgarnia Czartak zapewni książki w cenie 34,00 zł.

P.S. 2. Pani Maria – nie odmówi autografu

P. S. 3. Dziękujemy sponsorowi: Hotelowi Zamkowemu w Pszczynie

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.