Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Wykład otwarty

Wykład otwarty

23 sierpnia 2019r.: Dr hab. Marian Małecki: "I Powstanie Śląskie - punkt widzenia"

More...
Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 2019

Narodowe Czytanie 7.09.2019r.

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie poetyckim pt: Świat poezją malowany. Celem konkursu jest promocja twórczości poetyckiej. Konkurs ma charakter otwarty. Główną nagrodę stanowi rzeźba w szkle autorstwa Jerzego Beceli ufundowana przez Burmistrza Pszczyny.

A oto szczegółowy regulamin:

 1. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie 2 niepublikowanych i nienagradzanych wcześniej tekstów poetyckich na adres organizatora.
 2. Teksty mają być oznaczone godłem (znakiem autora), a w dołączonej kopercie - oznaczonej tym samym godłem - powinny znajdować się dane dotyczące autora (imię, nazwisko, adres, telefon).
 3. Należy dołączyć imienne oświadczenie z podpisem, że jest to własny tekst-wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do Regulaminu.
 4. Oczekujemy na teksty do dnia 28 września 2013 r. - pod adresem: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, ul. Piastowska 1, 43-200 Pszczyna.
 5. Teksty oceniać będą jurorzy powołani przez dyrektora M-PBP Pszczyna.
 6. Najwyżej oceniony przez jury wiersz otrzyma Nagrodę Burmistrza Pszczyny.
 7. Inne nagrodzone i wyróżnione przez jury utwory poetyckie otrzymają nagrody, których fundatorem jest Biblioteka.
 8. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2013 roku.
 9. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość publikowania utworów konkursowych- wzór zgody na powyższe stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu.

10.  Odbiór nagród do 30 dni po ogłoszeniu wyników konkursu.

11.  Prace nadesłane na konkurs przechodzą na własność organizatora.

12.  Wszelkie dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod numerem telefonu: 032 447- 10-06.

Załącznik Nr 1

Załącznik Nr 2

3 czerwca, już po raz dwunasty rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Jak co roku Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie włączyła się w kampanię na rzecz popularyzacji czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Z tej okazji w dniach 3-7 czerwca mieliśmy przyjemność gościć dzieci i ich opiekunów z Oddziałów Przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych klas I – IV. Zaproszenie do głośnego czytania przyjęli goście piastujący różne funkcje i wykonujący rozmaite zawody : Marek Czech - myśliwy, Barbara Gawryluk – autorka książek dla dzieci, Lidia i Jacek Furtok - ratownicy medyczni, młodzież NKT „take tam", Barbara Sopot-Zembok – zastępca Burmistrza Pszczyny. Lektorzy przenieśli małych słuchaczy w świat przygód psa Kaktusa, Dżoka, Baltica oraz detektywistyczne poszukiwania znanego dzieciom Detektywa Pozytywki. Dzieci wysłuchały bajek Tupcia Chrupcia, Czerwonego Kapturka, fragmentu bajki „Wesoły Ryjek”. Zabawa w pociąg i głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima przypomniało dzieciom, że rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima. Wszystkie dzieci uczestniczące w spotkaniach otrzymały zakładki do książek, reklamujące dzieła literatury polskiej i światowej, polecane przez Fundację ABCXXI . Bibliotekarka wręczyła wszystkim gościom podziękowania za życzliwość dla kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"

 

   

15 maja 2013 r. rozstrzygnięto konkurs literacki "ŚLĄSKIE ZWYCZAJE W MOIM DOMU" - opowiadanie pisane gwara śląską. Jury w składzie:

- Marek Szołtysek - śląski pisarz, dziennikarz - przewodniczący

- Otylia Trojanowska - Ślązaczka Roku 2009

- Renata Szweda - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej

oceniło 15 prac konkursowych w trzech kategoriach wiekowych:

- szkoły podstawowe klasy IV - VI

- gimnazjum

- dorośli.

Jury było zgodne w tym, że prace konkursowiczów niewątpliwie spowodowały w ich rodzinach ożywioną dyskusję i wspominanie śląskich tradycji. Zatem konkurs wpłynie też na ożywienie myślenia "po śląsku" o naszej codzienności i o świętowaniu.

W pracach też zapisano kilka bardzo ciekawych słów i zjawisk:

- robienie goika przed domem panny na wydaniu, przed ślubem,
- używanie określeń: gałuszki, liboski, garus (jako potrawa), pieczki, stryk z kwaśnym mlekiem.

Wydaje się, że gdyby takich konkursów było więcej i gdyby do takiego tworzenia udało się zmobilizować więcej uczestników, to śląskie tradycje dostałyby dodatkowy impuls do trwania.

Wyniki konkursu:

Kategoria: szkoły podstawowe klas IV-VI

I miejsce: Karolina Ziebura, Mizerów

II miejsce: Arkadia Kóska, Góra

Wyróżnienia:

Zofia Pławecka, Studzienice

Martyna Krawczyk, Góra

 

Kategoria: szkoły gimnazjalne:

Wyróżnienia:

Dominika Komandera, Miedźna

Marcin Chromik, Frydek

 

Kategoria: osoby dorosłe:

I miejsce: Krystyna Sklorz, Piasek

Wyróżnienia:

Helena Fuchs, Piasek

Dorota Pudełko, Studzienice

Rozdanie nagród nastąpi podczas tegorocznych "Spotkań pod Brzymem" 18 i 19 maja 2013r.

Nagrody ufundowali:

Burmistrz Pszczyny, Gminna Biblioteka w Miedźnej z/s w Grzawie, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie

Konkurs został zrealizowany jako impreza towarzysząca, w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z/s w Grzawie pt."Z tradycją za pan brat"/.../ z Konkursu Grantowego "Aktywna Biblioteka" Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Część nagród została sfinansowana z wkładu własnego GBP w Miedźnej z/s w Grzawie.

 

Jesteś uczniem klasy pierwszej, drugiej lub trzeciej szkoły podstawowej? Przeczytaj książkę „Zosia z ulicy Kociej. Na wakacjach” i weź udział w naszym konkursie.

 

Zadanie konkursowe:
Zosia, tytułowa bohaterka książki, ma swój sposób na beznadziejne sytuacje i przypadki: magiczne powiedzonka – zakleństwa. Wymyśl zakleństwo, które pomoże się zmienić Arusiowi, chłopcu poznanemu przez Zosię na wakacjach.

 

Wygraj nagrody!

 • 1 miejsce:
  Dla ucznia: laptop ASUS K55DR i zestaw książek
  Dla biblioteki: książki za 5 000 zł

 

 

 • 2 wyróżnienia:
  Dla uczniów: tablety ASUS Google Nexus i zestawy książek
  Dla bibliotek: książki za 3 000 zł

 

 

 

REGULAMIN

 

Czas trwania konkursu
od 17 kwietnia do 30 września 2013 roku


W poniedziałkowe popołudnie, 25 marca w Klubie "13" Pszczyńskiego Centrum Kultury wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom X edycji konkursu plastycznego na Ozdobę Wielkanocną. Imprezie towarzyszył występ wokalistek: Julii Biela, Karoliny Olszowiec, Patrycji Sołtys z grupy wokalnej pod dyrekcją Renaty Zborowskiej. Wszystkie prace konkursowe można oglądać w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej do dnia 6 kwietnia 2013 r.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.