A- A A+

Biblioteka od czterech lat organizuje cykliczne zajęcia pt. „ Spotkania z książką” dla uczniów klas I-III w Szkole Podstawowej nr 1. Podczas zajęć oprócz dobrej zabawy zostaje realizowany podstawowy cel - pokazanie dzieciom jak dobrym przyjacielem potrafi być książka. W dzisiejszym świecie, pełnym wirtualnych zabaw, trudno przekonać dziecko, że czytanie książek może być równie pasjonujące jak gra komputerowa.

Miejscem spotkań jest  biblioteka, innym razem szkoła. Pierwsze spotkania w tym roku szkolnym odbyły się w październiku pt: „Dlaczego nazywam się Plastuś?" Na podstawie książki Marii Kownackiej „Plastusiowy Pamiętnik”. Spotkania mają bardzo podobny schemat - zaczynamy od przeczytania fragmentu tekstu wybranej książki, a następnie rozmawiamy o nim i bawimy się. Dzieci chętnie odgadują zagadki, rysują, rozwiązują rebusy itp. Spotkania służą popularyzacji czytelnictwa, oswojeniu z biblioteką.

Kolejna przygoda z książką już za miesiąc.

W dniach 6.06 -21.06.2011r. zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników naszej Biblioteki. Uczestniczyło w nich 190 przedszkolaków .

Celem tych  spotkań było zapoznanie dzieci ze zwierzętami z miasta i wsi. Podczas spotkania dzieci opowiadały o zwierzętach i odpowiadały na pytania  (Jak dbać o zwierzęta?, Czy lubicie zwierzęta?, Czy macie w domu  zwierzątko?). Atrakcją dla maluchów okazały się również pluszowe zwierzaki, które na czas lekcji zamieszkały w bibliotece. Dzieci z wesołą miną rozwiązywały zagadki , quizy, układały puzzle związane z życiem zwierząt  na wiejskim i miejskim podwórku.  Wysłuchały nagranych na płycie dźwięków i rozpoznawały  głosy zwierząt (kot, pies,   kogut, krowa, koza). Na przygotowanych planszach (miasto, wieś) dzieci zawieszały wylosowane  ilustracje zwierząt.   Zgadnij  jakie to zwierzę ? -  to zabawa  w której  przedszkolak  losował obrazek przedstawiający zwierzątko  i  naśladował gestem jego zachowanie. Zadaniem pozostałych  dzieci było odgadnięcie  jakie to zwierzątko. W przerwach  dzieci uczyły się piosenki pt: „A ja mam psa”.

Nasi mali czytelnicy mogli aktywnie uczestniczyć  i pogłębić swoje zainteresowanie książką. Dzięki tym zajęciom   pozyskujemy nowych czytelników i rozbudzamy w nich pasję czytania książek.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Bibliotece gdzie  było dużo zabawy był dla dzieci miło spędzonym czasem .

 

Od 10 lat w pierwszym tygodniu czerwca obchodzony jest  Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W dniach 29.05 – 05.06.2011 włączyliśmy się w akcję organizując spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy z wielką ochotą czytali zaproszonym dzieciom bajki oraz opowiadali o swoim zawodzie.

30 maja 2011r. – spotkanie z Jerzym Michalikiem, szefem restauracji „Kuchnia i Wino”

31 maja 2011r. – spotkanie z pediatrą dziecięcym Janiną Szafron-Michalik

2 czerwca 2011r. – do biblioteki zawitał Komendant Straży Miejskiej Marek Czajkowski

3 czerwca 2011r. – dzieci pszczyńskich szkół podstawowych zostały zaproszone na przedstawienie pt.: „Spotkajmy w Bullerbyn”.

Takie spotkania przybliżają dzieciom kontakt z książką, uczą form spędzania wolnego czasu, poznawania różnych zawodów, rozwijają zainteresowania. W podziękowaniu dzieci wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę.

W dniach 6.06 -21.06.2011r. zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników naszej Biblioteki. Uczestniczyło w nich 190 przedszkolaków .

Celem tych spotkań było zapoznanie dzieci ze zwierzętami z miasta i wsi. Podczas spotkania dzieci opowiadały o zwierzętach i odpowiadały na pytania (Jak dbać o zwierzęta?, Czy lubicie zwierzęta?, Czy macie w domu zwierzątko?). Atrakcją dla maluchów okazały się również pluszowe zwierzaki, które na czas lekcji zamieszkały w bibliotece. Dzieci z wesołą miną rozwiązywały zagadki , quizy, układały puzzle związane z życiem zwierząt na wiejskim i miejskim podwórku. Wysłuchały nagranych na płycie dźwięków i rozpoznawały głosy zwierząt (kot, pies, kogut, krowa, koza). Na przygotowanych planszach (miasto, wieś) dzieci zawieszały wylosowane ilustracje zwierząt. Zgadnij jakie to zwierzę ? - to zabawa w której przedszkolak losował obrazek przedstawiający zwierzątko i naśladował gestem jego zachowanie.Zadaniem pozostałych dzieci było odgadnięcie jakie to zwierzątko.W przerwach dzieci uczyły się piosenki pt: „A ja mam psa”.

Nasi mali czytelnicy mogli aktywnie uczestniczyć i pogłębić swoje zainteresowanie książką. Dzięki tym zajęciom pozyskujemy nowych czytelników i rozbudzamy w nich pasję czytania książek.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Bibliotece gdzie było dużo zabawy był dla dzieci miło spędzonym czasem .

Dnia 3 czerwca 2011r. z okazji Dnia Dziecka odbyło się przedstawienie „Spotkajmy się w Bullerbyn” w wykonaniu młodzieży z kółka teatralnego „COŚ”. Spektakl składał się ze scenek rodzajowych opartych na książce „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren w adaptacji i reżyserii Marii Słomak - Sojki. Odbyły się trzy przedstawienia dla dzieci szkół podstawowych i mieszkańców Gminy Pszczyny, które obejrzało 650 osób. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem i dostarczył widzom dobrej rozrywki.

Reżyseria: Maria Słomak – Sojka

Scenografia i rekwizyty: Aleksandra Hoczek, Michalina Imiołczyk, Józef Waleczek, Paulina Kania

Oprawa: światło i dźwięk: Dariusz Pecyna, Stanisław Ananicz

Wystąpili:

Agnieszka Kokoszka, Izabela Jonderko, Michalina Imiołczyk, Iga Kania, Sandra Wydra, Adrianna Nowińska, Adrianna Wydra, Joanna Wiencek, Adam Kaczmarczyk, Wojciech Froń, Piotr Jonderko, Maciej Pękała, Julia Szymura, Natalia Szymura

  

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.