Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

25 listopada w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki misia, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, także niektórzy dorośli przechowują z sentymentu swojego misia.    
Z tej to okazji w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedziliśmy przedszkolaki z PP nr 2/2  pod hasłem" Dziś w przedszkolu jest wesoło wszystkie misie tańczą w koło”. W tym dniu wszystkie dzieci zaczynały dzień w przedszkolu z własnymi pluszowymi niedźwiadkami. Przedszkolaki  na wstępie zapoznały się z historią powstania pluszowego misia. Z uwagą wysłuchały fragmentów książki, której głównym bohaterem był  Miś Uszatek. Nie zabrakło także piosenek o misiach, które zaprezentowali mali wykonawcy. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich misiach, słuchały „misiowych” wierszy i opowiadania pt:  „Stary zielony miś”. Wykonywały ilustracje przedstawiające szczęśliwego misia. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy z misiami: chodzenie na czworakach i noszenie misia na plecach, przekładanie misia pod uniesionym kolanem, spacer z misiem w kole. Na koniec podróży z misiami nastąpiło rozdanie przedszkolakom misiowych przysmaków. Święto to jest wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki. Takie formy zajęć mają wiele wartości i sprawiają dzieciom ogromną radość.

O tym, że Pszczyna jest w języku polskim wyjątkiem ortograficznym wiedzą już najmłodsi. Miasto o tak wdzięcznej nazwie stało się inspiracją dla Małgorzaty Strzałkowskiej do napisania wielu łamiących języki utworów. W piątek, 5 listopada 2010r. w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbyła się promocja najnowszej książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wiersze spod Pszczyny”. Gościem specjalnym była autorka zbioru, Małgorzata Strzałkowska. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele Wydawnictwa Media Rodzina: Bronisław Kledzik – redaktor naczelny wydawnictwa oraz Robert Gamble – właściciel wydawnictwa. W imieniu organizatorów wszystkich gości i uczestników przywitała Dyrektor M-PBP Teresa Musik. Na początku potyczek przedstawiciele władz miasta „łamali języki” na wierszach poetki. Spotkanie miało charakter zabawy połączonej z konkursem dla dzieci klas III-IV szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego. W pierwszym etapie potyczek uczniowie  musieli wykazać się znajomością twórczości i życiorysu M. Strzałkowskiej, zdolnościami recytatorskimi i plastycznymi. Kolejnym punktem programu była konferencja prasowa. Wszystkie dzieci stały się dziennikarzami i zadawały pisarce pytania: „Ile Pani ma lat?”, „Czy ma Pani rodzeństwo?”, „Jak Pani sobie radzi bez windy?”. Autorka chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania swoich czytelników. Wspólnym pozakonkursowym zadaniem dla wszystkich drużyn było wykonanie kolażu o tematyce związanej z Pszczyną. Wiele emocji dostarczyło wspólne rapowanie wiersza „Typ spod Sopotu”. Najlepszymi w potyczkach językowych okazały się drużyny:

I miejsce - SP nr 1 w Pszczynie

II miejsce – SP nr 12 w Studzionce

III miejsce – SP nr 16 w Studzienicach.

Nagrody zwycięzcom wręczali Burmistrz Pszczyny – Krystian Szostak, Małgorzata Strzałkowska oraz Bronisław Kledzik. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej oraz pamiątkowe pucharki ufundowane przez Wydawnictwo Media Rodzina. Pozostali uczestnicy otrzymali książki M. Strzałkowskiej ufundowane przez Księgarnię Czartak. W podziękowaniu za przemiłe spotkanie autorka otrzymała piękną różę. Był też czas na autografy, dedykacje i wspólne zdjęcia.

Organizatorzy: Wydawnictwo Media Rodzina, Księgarnia Czartak,  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Głos Pszczyński.

Małgorzata Strzałkowska - wielokrotnie nagradzanaautorka i ilustratorka książek dla dzieci m.in.:"Gimnastyka dla języka", "Hocki-klocki dla każdego...", "Rady nie od parady", "Wierszyki łamiące języki". Współpracuje z czasopismami: "Świerszczyk","Nasz  Maks", "Ciuchcia", "Dziecko", "Skarb malucha".

Z okazji 110. rocznicy urodzin Jana Brzechwy M-PBP zaprasza na lekcje biblioteczne pt.: "W magicznym świecie Jana Brzechwy". Lekcje przeznaczone są dla uczniów klas I - III szkół podstawowych.

Cele:
1. Przekazanie informacji o twórczości Jana Brzechwy
2. Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
3. Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
4. Promocja, poprzez zabawę, książek z literatury dziecięcej

Zajęcia odbędą się w oddziale dla dzieci Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie, ul. Piastowska 1.
Chętnych do udziału w lekcjach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 32-447-10-06.

Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie przeprowadziła aktorka, lalkarka Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska" w Krakowie - Katarzyna Kopczyk. Uczniowie mieli okazję poznać warsztat i metody pracy aktora - lalkarza. Warsztaty rozpoczęły ćwiczenia mimiki twarzy i głosu. Pani Kopczyk zaprezentowała  różne typy masek teatralnych. Młodzież zabawiła się w aktorów, odgrywając w maskach różne etiudy teatralne. Aktorka pokazała również "granie" z lalkami. Uczniowie mieli świetną zabawę próbując ożywić lalki w sposób pokazany przez aktorkę.

15 marca 2010r uczniowie klas II  SP - 1 z Pszczyny  uczestniczyli w akcji Przecinek i Kropka, czyli biblioteczno - szkolnej wyprawie do Empiku na warsztaty edukacyjne dla dzieci.Tematem przewodnim akcji jest książka, historia druku i pisma. Celem akcji jest rozwijanie u najmłodszych pasji do książek. Podczas warsztatów przeprowadzonych w wybranych działach dzieci poznały historię alfabetu, pisma oraz jak powstaje książka. Animatorzy odkryli przed dziećmi wielką tajemnicę książek, pełnych pięknych i fascynujących historii. Każdy uczestnik otrzymał wyjątkowa książkę o...książkach Natalii Usenko pt: "Książka, przecinek i kropka".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.