Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

„Nie obejdzie się bez misia” – tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody. Dlatego  02.12.2010 z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w Filii nr 6 odbyło się spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej. Dzieci wysłuchały fragmentów książek o przygodach Misia Uszatka
i Kubusia Puchatka oraz  wierszyków i piosenek o misiach. Celem takich spotkań jest rozbudzanie w najmłodszych dzieciach zainteresowań książką i biblioteką. Dzieci miały okazję również przelać swoje wrażenia o misiowym świecie na papier w postaci rysunków.

20.12.2010 uczennice kl. I Publicznego Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem bibliotekarki Joanny Kubiczek wystąpiły w Przedszkolu Publicznym nr 21 im. Misia Puchatka
z przedstawieniem zawierającym wiersze i piosenki o misiach, a także fragmenty Misia Uszatka Czesława Janczarskiego oraz zobaczyły inscenizację fragmentu Kubusia Puchatka Aleksandra Alana Milne. Po zakończeniu programu przedszkolaki odśpiewały hymn swojego przedszkola, a następnie odbyła się wspólna zabawa dzieci z gośćmi.

 

 

Miejsko-Powiatowa Bibliotek Publiczna w Pszczynie., zaprasza wszystkich zainteresowanych rękodziełem na zajęcia tworzenia z filcu, pt.: „Filcowe Czary-Mary”.

 

Warsztaty odbywać się będą w ramach projektu „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach” prowadzonych przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Jest to już 5-ta organizowana edycja projektu. W tym roku po raz pierwszy wzięła w nim udział nasza biblioteka. Wśród przeszło 300 zgłoszeń, wybrano jedynie 30 najlepszych projektów w tym Marty Skorupka i jej opiekunki Magdaleny Szmajduch, bibliotekarki M-PBP. Jednym z punktów przygotowań do realizacji projektu, były 5-dniowe warsztaty w Warszawie, które pomogły określić konkretne zamiary dzięki ciekawym zajęciom i spotkaniom.

 

Warsztaty odbywać się będą w lutym 2011 r. Planowane są cztery spotkania dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek i płeć.

 

Harmonogram warsztatów:

4 luty, godzina 18:00 - warsztaty z tworzenia filcowej biżuterii - prowadzenie Bożena Sekta
11 luty, godzina 18:00 - nauka robienia broszek i breloków z filcu - prowadzenie Bożena Sekta
17 luty, godzina 16:00 - zajęcia dla dzieci z tworzenia pacynek - prowadzenie Marta Skorupka i Magdalena Szmajduch
25 luty, godzina 18:00 - filcowe fanaberie - prowadzenie Marta Skorupka i Magdalena Szmajduch

Zajęcia odbywać będą się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie (ul. Piastowska 1)


Więcej informacji oraz zapisy na warsztaty:
- pod nr tel. 518 033 119
- lub w M-PBP w godzinach otwarcia

O tym, że Pszczyna jest w języku polskim wyjątkiem ortograficznym wiedzą już najmłodsi. Miasto o tak wdzięcznej nazwie stało się inspiracją dla Małgorzaty Strzałkowskiej do napisania wielu łamiących języki utworów. W piątek, 5 listopada 2010r. w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza odbyła się promocja najnowszej książki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wiersze spod Pszczyny”. Gościem specjalnym była autorka zbioru, Małgorzata Strzałkowska. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele Wydawnictwa Media Rodzina: Bronisław Kledzik – redaktor naczelny wydawnictwa oraz Robert Gamble – właściciel wydawnictwa. W imieniu organizatorów wszystkich gości i uczestników przywitała Dyrektor M-PBP Teresa Musik. Na początku potyczek przedstawiciele władz miasta „łamali języki” na wierszach poetki. Spotkanie miało charakter zabawy połączonej z konkursem dla dzieci klas III-IV szkół podstawowych powiatu pszczyńskiego. W pierwszym etapie potyczek uczniowie  musieli wykazać się znajomością twórczości i życiorysu M. Strzałkowskiej, zdolnościami recytatorskimi i plastycznymi. Kolejnym punktem programu była konferencja prasowa. Wszystkie dzieci stały się dziennikarzami i zadawały pisarce pytania: „Ile Pani ma lat?”, „Czy ma Pani rodzeństwo?”, „Jak Pani sobie radzi bez windy?”. Autorka chętnie odpowiedziała na wszystkie pytania swoich czytelników. Wspólnym pozakonkursowym zadaniem dla wszystkich drużyn było wykonanie kolażu o tematyce związanej z Pszczyną. Wiele emocji dostarczyło wspólne rapowanie wiersza „Typ spod Sopotu”. Najlepszymi w potyczkach językowych okazały się drużyny:

I miejsce - SP nr 1 w Pszczynie

II miejsce – SP nr 12 w Studzionce

III miejsce – SP nr 16 w Studzienicach.

Nagrody zwycięzcom wręczali Burmistrz Pszczyny – Krystian Szostak, Małgorzata Strzałkowska oraz Bronisław Kledzik. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy i nagrody książkowe autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej oraz pamiątkowe pucharki ufundowane przez Wydawnictwo Media Rodzina. Pozostali uczestnicy otrzymali książki M. Strzałkowskiej ufundowane przez Księgarnię Czartak. W podziękowaniu za przemiłe spotkanie autorka otrzymała piękną różę. Był też czas na autografy, dedykacje i wspólne zdjęcia.

Organizatorzy: Wydawnictwo Media Rodzina, Księgarnia Czartak,  Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, Głos Pszczyński.

Małgorzata Strzałkowska - wielokrotnie nagradzanaautorka i ilustratorka książek dla dzieci m.in.:"Gimnastyka dla języka", "Hocki-klocki dla każdego...", "Rady nie od parady", "Wierszyki łamiące języki". Współpracuje z czasopismami: "Świerszczyk","Nasz  Maks", "Ciuchcia", "Dziecko", "Skarb malucha".

25 listopada w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki misia, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, także niektórzy dorośli przechowują z sentymentu swojego misia.    
Z tej to okazji w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odwiedziliśmy przedszkolaki z PP nr 2/2  pod hasłem" Dziś w przedszkolu jest wesoło wszystkie misie tańczą w koło”. W tym dniu wszystkie dzieci zaczynały dzień w przedszkolu z własnymi pluszowymi niedźwiadkami. Przedszkolaki  na wstępie zapoznały się z historią powstania pluszowego misia. Z uwagą wysłuchały fragmentów książki, której głównym bohaterem był  Miś Uszatek. Nie zabrakło także piosenek o misiach, które zaprezentowali mali wykonawcy. Podczas zajęć dzieci opowiadały o swoich misiach, słuchały „misiowych” wierszy i opowiadania pt:  „Stary zielony miś”. Wykonywały ilustracje przedstawiające szczęśliwego misia. Dużo radości sprawiły dzieciom zabawy z misiami: chodzenie na czworakach i noszenie misia na plecach, przekładanie misia pod uniesionym kolanem, spacer z misiem w kole. Na koniec podróży z misiami nastąpiło rozdanie przedszkolakom misiowych przysmaków. Święto to jest wspaniałą okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki. Takie formy zajęć mają wiele wartości i sprawiają dzieciom ogromną radość.

Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Pszczynie przeprowadziła aktorka, lalkarka Teatru Lalki, Maski i Aktora "Groteska" w Krakowie - Katarzyna Kopczyk. Uczniowie mieli okazję poznać warsztat i metody pracy aktora - lalkarza. Warsztaty rozpoczęły ćwiczenia mimiki twarzy i głosu. Pani Kopczyk zaprezentowała  różne typy masek teatralnych. Młodzież zabawiła się w aktorów, odgrywając w maskach różne etiudy teatralne. Aktorka pokazała również "granie" z lalkami. Uczniowie mieli świetną zabawę próbując ożywić lalki w sposób pokazany przez aktorkę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.