Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

8 października nasza biblioteka zaprosiła na kolejny wykład otwarty w Urzędzie Miasta. Jerzy Ciurlok przybliżył zebranym trzy wybitne postacie, które przyczyniły się do postępu śląskiego przemysłu. Fierdrich von Reden wraz z wujem objechał Śląsk, aby zauważyć tkwiący w nim potencjał. "Wszystko co potem się stało [w śląskim przemyśle] jest pokłosem tego wyjazdu"- zauważył prelegent. Za przyczyną Reden'a powstała sztolnia w Wałbrzychu, co dało początek górnictwa węglowego na dużą skalę. Jego działalność objęła także  Chorzów (Huta Królewska), czy obecne Zabrze (Kopalnia Królowej Luizy). John Baildon z kolei był twórcą potęgi śląskiego przemysłu cynkowego. Za jego sprawą powstała pierwsza mieszczańska spółka akcyjna na Śląsku. Karol Godula tworzył z kolei pierwszy w Europie rodzaj koncernu, który stał się zaczątkiem nowoczesnego przedsiębiorstwa kapitalistycznego. Ci trzej ojcowie- założyciele przemysłu na Śląsku, jak podkreślił Jerzy Ciurlok, to symbol Śląska- byli to ludzie spoza regionu, ci urodzeni na śląskiej ziemi, jak i imigranci. Dla wszystkich Śląsk stał się polem do wielkich działań. Na kolejny wykład pt."Wielcy-Zapomniani" zapraszamy 12 listopada br., jak zwykle o 17:30.

 

23 sierpnia Biblioteka zaprosiła na kolejne spotkanie na temat wielkich ludzi Ślaska. Tym razem wykład pt. „Pierwsze powstanie śląskie- punkt widzenia” wygłosił prof. Marian Małecki.

 

- Pierwsze powstanie, pod względem militarnym okazało się całkowicie nieudane- mówił prelegent- Niemcy je zbagatelizowali. [Natomiast] powstańcy wyciągnęli wnioski. Kolejne zostało lepiej przygotowane i można powiedzieć, że było już zwycięskie. (...) Wszystko, co wydarzyło się w Polsce międzywojennej, po 1922 roku, zawdzięczamy właśnie powstańcom- dodał.

Wykładowca opowiadał też o szerokim tle historycznym i licznych wpływach, które budowały ducha śląskości. Na kolejne spotkanie z cyklu zapraszamy 10 września, o 17:30, jak zawsze w Sali Sesyjnej UM. Wykład o innym punkcie widzenia na I powstanie śląskie wygłosi dr Jerzy Gorzelik.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.