A- A A+

O rodzie Hochbergów słyszał prawie każdy Pszczyniak. Losy rodziny Henckel von Donnersmarck są mniej znane wśród mieszkańców naszego miasta, a to przecież swego czasu, najbogatszy ród na Śląsku, którego korzenie wywodzą się z Węgier. Jego dzieje przybliżał 9 października dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na kolejnym wykładzie otwartym w Urzędzie Miejskim.

Czytaj więcej: Henckel von Donnersmarckowie - wykład otwarty

Powakacyjny cykl wykładów rozpoczął dr Jerzy Gorzelik - historyk sztuki. Tematem spotkania byli wybitni twórcy górnośląskiej architektury.

Nasz gość nie mógł nie zacząć od Juliusa Raschdorffa, urodzonego w Pszczynie, niemieckiego architekta i nauczyciela akademickiego, jednego z czołowych niemieckich architektów II poł. XIX w. Jego najbardziej znanym projektem jest Katedra w Berlinie. Wspomniał również o Hippolyte Destailleur, który kierował przebudową pszczyńskiego zamku. Podkreślił również jak niepowtarzalnym i innowacyjnym przedsięwzięciem było wybudowanie osiedli patronackich Giszowiec i Nikiszowiec, które zostały zaprojektowane przez Emila  i Georga Zillmannów z Charlottenburga.

Dr Gorzelik przybliżył również sylwetkę niemieckiego architekta wczesnego modernizmu - Hansa Poelziga, Alexisa Langera - twórcy Kościoła Niepokalanego Poczęcia NPM w Katowicach znanego tradycyjnie jako kościół Mariacki, Dominikusa Bohma - autora projektu Kościoła św. Józefa w Zabrzu.

Na koniec wspomniał Karola Schayera, polskiego architekta modernistycznego, który przed II wojną światową zaprojektował Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Niestety został zburzony w latach 40-tych.

Na następny wykład zapraszamy już 9 października o godz. 17:30. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki wygłosi prelekcję „Henckel von Donnersmarckowie - nie tylko sobie”

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.