Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

O rodzie Hochbergów słyszał prawie każdy Pszczyniak. Losy rodziny Henckel von Donnersmarck są mniej znane wśród mieszkańców naszego miasta, a to przecież swego czasu, najbogatszy ród na Śląsku, którego korzenie wywodzą się z Węgier. Jego dzieje przybliżał 9 października dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na kolejnym wykładzie otwartym w Urzędzie Miejskim.

Czytaj więcej: Henckel von Donnersmarckowie - wykład otwarty

Powakacyjny cykl wykładów rozpoczął dr Jerzy Gorzelik - historyk sztuki. Tematem spotkania byli wybitni twórcy górnośląskiej architektury.

Nasz gość nie mógł nie zacząć od Juliusa Raschdorffa, urodzonego w Pszczynie, niemieckiego architekta i nauczyciela akademickiego, jednego z czołowych niemieckich architektów II poł. XIX w. Jego najbardziej znanym projektem jest Katedra w Berlinie. Wspomniał również o Hippolyte Destailleur, który kierował przebudową pszczyńskiego zamku. Podkreślił również jak niepowtarzalnym i innowacyjnym przedsięwzięciem było wybudowanie osiedli patronackich Giszowiec i Nikiszowiec, które zostały zaprojektowane przez Emila  i Georga Zillmannów z Charlottenburga.

Dr Gorzelik przybliżył również sylwetkę niemieckiego architekta wczesnego modernizmu - Hansa Poelziga, Alexisa Langera - twórcy Kościoła Niepokalanego Poczęcia NPM w Katowicach znanego tradycyjnie jako kościół Mariacki, Dominikusa Bohma - autora projektu Kościoła św. Józefa w Zabrzu.

Na koniec wspomniał Karola Schayera, polskiego architekta modernistycznego, który przed II wojną światową zaprojektował Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach. Niestety został zburzony w latach 40-tych.

Na następny wykład zapraszamy już 9 października o godz. 17:30. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki wygłosi prelekcję „Henckel von Donnersmarckowie - nie tylko sobie”

 

 

 

17 sierpnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie odbył się kolejny wykład o wielkich Ślązakach. Tym razem dr Jerzy Polak przestawił wpływ księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI na gospodarcze oblicze Pszczyny i ziemi pszczyńskiej w II połowie XIX wieku.

 Słuchacze, którzy bardzo licznie przybyli na wystąpienie, mogli wysłuchać opowieści o pszczyńskim włodarzu, który z racji swoich wielkich pasji łowieckich, wziął w opiekę pszczyńskie lasy, rozszerzając zwierzyniec, chroniąc las przed wyrębem oraz zatrudniając leśników. Za jego panowania sprowadzono do Pszczyny żubry. Rozszerzenie hodowli do największej po Białowieży ostoi żubra w Polsce, można traktować jako największe osiągnięcie życiowe władcy. Powstał również przepiękny zameczek myśliwski w Promnicach, ulubiona rezydencja księcia oraz jego żony. Przemysł ziemi pszczyńskiej, w okresie jego panowania, początkowo bazował na dochodach pozyskiwanych z leśnictwa (głównie sprzedaż drewna). Środki uzyskane z racjonalnej gospodarki leśnej posłużyły następnie w rozwoju kopalnictwa. Książę przyczynił się do budowy m.in. świetnie prosperującej kopalni Boerschächte w Kostuchnie. Przemysł górniczy za czasów księcia (w chwili śmierci w powiecie prosperowało 10 kopalń) dał początek rozwoju przemysłowi chemicznemu oraz energetycznemu. Warto wspomnieć także o innej działalności gospodarczej księcia, jak: rozbudowa Browaru Książęcego w Tychach, czy kolei.

 

Na kolejne spotkanie z serii zapraszamy 11 września, o godz. 17:30. Dr Jerzy Gorzelik przedstawi wykład na temat wybitnych twórców górnośląskiej architektury.

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.