A- A A+

Zainaugurowaliśmy kolejny rok wykładów otwartych w pszczyńskim ratuszu. Pierwszym wykładowcą był znany wszystkim felietonista, prezenter radiowy, satyryk i humorysta - Jerzy Ciurlok. Tym razem nie dowcipy, ale śląscy nobliści byli tematem wykładu. Przybliżył on słuchaczom ciekawe epizody z życia dramaturga Gerharta Hauptmanna oraz Paula Ehrlicha - twórcy podstaw chemioterapii. Opowiedział również o trzech wybitnych naukowcach, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić teren ówczesnych Niemiec i kontynuować swoje badania na zachodzie. Otto Stern, urodzony w Żorach fizyk otrzymał nagrodę Nobla w 1943 roku W uznaniu jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i jego odkrycia momentu magnetycznego protonu. Fritz Haber aktywnie działał w odbudowie niemieckiego przemysłu wojennego po I wojnie światowej, szukał środków, którymi łatwo byłoby zabijać pchły, wszy i tym samym przyczynił się do stworzenia cyklonu B. Trzeci z naukowców to Max Born, który otrzymał nagrodę Nobla za fundamentalne badania w dziedzinie mechaniki kwantowej. Na koniec zarysował sylwetkę Johannesa Georga Bednorza, urodzonego w 1950 r., niemieckiego mineraloga i fizyka, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali.

Zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie 8 maja 2018 r. o godz. 17:30 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza. Poprowadzi go dr Piotr Sput, a tematem będzie sylwetka Jana Dzierżonia - śląskiego księdza, uczonego i i ojca współczesnego pszczelarstwa.

Kazimierz Staszków był ostatnim wykładowcą tegorocznego cyklu wykładów "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Nyski pasjonat historii, z wielkim zainteresowaniem przybliżył sylwetki wielkich, ale niedocenianych na Śląsku postaci: Konrada Emila Blocha i Bernharda Grzimka. Obaj urodzili się w Nysie i obaj stali się rozpoznawalni dzięki swoim dokonaniom.

Konrad Emil Bloch urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, gdzie spędził dzieciństwo. W 1930 r. rozpoczął studia w Monachium. Niestety, żydowskie pochodzenie uniemożliwiało mu rozwinięcie kariery naukowej. Emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniem nad cholesterolem. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy, w szczególności za odkrycie przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie ludzkim. Dzięki staraniom Kazimierza Staszkowa przywrócono pamięć o wielkim odkrywcy, nadając nazwę jego imienia Collegium Medicum w Nysie, a w szkole, do której uczęszczał odsłonięto, poświęconą mu, pamiątkową tablicę. Konrad Emil Bloch zmarł 15 października 2000 r. w USA.

Bernhard Grzimek urodził 24 kwietnia 1909 r. w Nysie. Zasłynął jako wybitny zoolog oraz założyciel Narodowego Parku Serengeti. Był również pasjonatem filmów przyrodniczych, których nakręcił ponad sto. W 1959 roku zdobył Oskara za film dokumentalny "Serengeti nie może umrzeć". Była to pierwsza nagroda Akademii dla niemieckiego filmu. Zmarł 13 marca 1987 w Niemczech.

Ponadto pan Kazimierz wspomniał o innych zasłużonych osobowościach związanych z Nysą:

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) – poeta niemiecki epoki romantyzmu.

Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod, Wincenty Łukasz Mrzygłód (ur. 17 lipca 1884 Groß-Patschin (Paczyna), zm. 11 kwietnia 1952 w Nysie) – artysta malarz, konserwator i restaurator zabytków.

Max Herrmann-Neisse (ur. 23 maja 1886 w Nysie, zm. 8 kwietnia 1941 w Londynie) – niemiecki pisarz, poeta i publicysta.

 

Karol Godula był pierwszym przemysłowcem, który utożsamiał się przede wszystkim ze Śląskiem i śląskością. Syn karczmarza, pod koniec życia najbogatszy "baron" przemysłowy regionu. Doszedł do tego wszystkiego sam, bez odziedziczonego majątku czy wsparcia innych. Mógłby być legendą self-made mana. Dziś pamiętany jedynie lokalnie, w Rudzie Śląskiej, którą stworzył. Taka postać wymaga popularyzacji. Wykład o nim poprowadzi pan Jerzy Buczyński, który sam jest self - made pisarzem. Były górnik, autor kilku książek. Podobne tło, podobne charaktery. Zapraszamy więc na wykład interesujący nie tylko z powodu tematu, ale i bardzo oryginalnego prelegenta.

Zapraszamy 3 października na godzinę 17:00 do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Największy rozkwit nauki i sztuki na Śląsku przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Pojawia się wiele wybitnych postaci, na skalę nie tylko regionu, ale i świata. Niektórzy z nich zostają laureatami Nagrody Nobla. Jest ich - laureatów Nagrody Nobla, urodzonych na ziemiach śląskich, aż 11. Niewiele regionów może się pochwalić taką liczbą. Niestety współczesny Ślązak ma problem z wymienieniem choćby kilku z nich. Pan Kazimierz Staszków przybliży nam postacie dwóch mieszkańców tej ziemi, obu pochodzących z Nysy. Jedną z nich jest Konrad Bloch, o którym niewiele osób wie, że odkrył cholesterol. Mało kto też słyszał o Bernhardzie Grzimku, zoologu, którego bez przesady możemy nazywać naszym śląskim Attenboroughem.

Na wykład "Śląscy nobliści", który wygłosi Kazimierz Staszków, zapraszamy już 7 listopada na godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Wojciech Korfanty był i pozostaje nadal najbardziej kontrowersyjnym śląskim politykiem. Jaką wizję Śląska reprezentował? Oficjalna, podręcznikowa biografia jest powszechnie znana, natomiast inne punkty jej widzenia są tłumione lub negowane. Dr Jerzy Gorzelik ma zamiar przedstawić postać Korfantego jako Ślązaka, dla którego dobro Ślązaków było najważniejsze. Jest to punkt widzenia, który wśród wielu osób budzi sprzeciw, podobnie jak budziły sprzeciw opinie Korfantego wśród ludzi mu współczesnych. Z pewnością można się spodziewać ciekawej, żywej prelekcji, która pomoże wyrobić sobie zdanie zarówno o Korfantym, jak i naszym prelegencie.

Zapraszamy 5 września 2017 o godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.