Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć Jerzego Ciurloka w roli prelegenta, podczas naszego cyklu wykładów o wielkich Ślązakach. Tematem przewodnim byli śląscy muzycy XX wieku. Uczestnicy mogli usłyszeć kilka ciekawych faktów o początkach jazzu na Śląsku i ich prekursorach. Ciekawostką była pierwsza, założona w 1932, klasa jazzu zarówno dla dziewcząt jak i chłopców.

Kolejnym bohaterem opowieści był, urodzony w Bytomiu Heinrich Schulz-Beuthen (1838-1915) – niemiecki kompozytorpedagog i krytyk muzyczny. Mimo opuszczenia Bytomia, dołączył do nazwiska niemiecką nazwę rodzinnego miasta. Inspirował się muzyką afrykańską oraz rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Pozostawił po sobie 132 dzieła.

Innym wielkim Ślązakiem, którego opisał Jerzy Ciurlok był Franz Waxman, urodzony w 1906 r. jako Franz Wachsmann w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Pochodził z dzisiejszego Chorzowa. Zasłynął jako autor muzyki do "Błękitnego anioła" z Marleną Dietrich. Stworzył muzykę do ponad 200 filmów i zdobył 2 Oskary za muzykę do filmów: "Bulwar zachodzącego słońca" i "Miejsce pod słońcem".

Ważnym na Śląsku momentem w dziejach muzyki było założenie w 1968 Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Pan Jerzy nie zapomniał również o tak wielkich kompozytorach jak Wojciech Kilar, Witold Szalonek czy Henryk Mikołaj Górecki. 

Wykład był wzbogacony fragmentami muzycznymi.

Zainaugurowaliśmy kolejny rok wykładów otwartych w pszczyńskim ratuszu. Pierwszym wykładowcą był znany wszystkim felietonista, prezenter radiowy, satyryk i humorysta - Jerzy Ciurlok. Tym razem nie dowcipy, ale śląscy nobliści byli tematem wykładu. Przybliżył on słuchaczom ciekawe epizody z życia dramaturga Gerharta Hauptmanna oraz Paula Ehrlicha - twórcy podstaw chemioterapii. Opowiedział również o trzech wybitnych naukowcach, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić teren ówczesnych Niemiec i kontynuować swoje badania na zachodzie. Otto Stern, urodzony w Żorach fizyk otrzymał nagrodę Nobla w 1943 roku W uznaniu jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i jego odkrycia momentu magnetycznego protonu. Fritz Haber aktywnie działał w odbudowie niemieckiego przemysłu wojennego po I wojnie światowej, szukał środków, którymi łatwo byłoby zabijać pchły, wszy i tym samym przyczynił się do stworzenia cyklonu B. Trzeci z naukowców to Max Born, który otrzymał nagrodę Nobla za fundamentalne badania w dziedzinie mechaniki kwantowej. Na koniec zarysował sylwetkę Johannesa Georga Bednorza, urodzonego w 1950 r., niemieckiego mineraloga i fizyka, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1987 za odkrycie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w tlenkach metali.

Zapraszamy na kolejny wykład, który odbędzie 8 maja 2018 r. o godz. 17:30 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza. Poprowadzi go dr Piotr Sput, a tematem będzie sylwetka Jana Dzierżonia - śląskiego księdza, uczonego i i ojca współczesnego pszczelarstwa.

Kazimierz Staszków był ostatnim wykładowcą tegorocznego cyklu wykładów "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Nyski pasjonat historii, z wielkim zainteresowaniem przybliżył sylwetki wielkich, ale niedocenianych na Śląsku postaci: Konrada Emila Blocha i Bernharda Grzimka. Obaj urodzili się w Nysie i obaj stali się rozpoznawalni dzięki swoim dokonaniom.

Konrad Emil Bloch urodził się 21 stycznia 1912 roku w Nysie, gdzie spędził dzieciństwo. W 1930 r. rozpoczął studia w Monachium. Niestety, żydowskie pochodzenie uniemożliwiało mu rozwinięcie kariery naukowej. Emigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zajął się badaniem nad cholesterolem. W 1964 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania nad zwalczaniem i zapobieganiem miażdżycy, w szczególności za odkrycie przebiegu syntezy cholesterolu w organizmie ludzkim. Dzięki staraniom Kazimierza Staszkowa przywrócono pamięć o wielkim odkrywcy, nadając nazwę jego imienia Collegium Medicum w Nysie, a w szkole, do której uczęszczał odsłonięto, poświęconą mu, pamiątkową tablicę. Konrad Emil Bloch zmarł 15 października 2000 r. w USA.

Bernhard Grzimek urodził 24 kwietnia 1909 r. w Nysie. Zasłynął jako wybitny zoolog oraz założyciel Narodowego Parku Serengeti. Był również pasjonatem filmów przyrodniczych, których nakręcił ponad sto. W 1959 roku zdobył Oskara za film dokumentalny "Serengeti nie może umrzeć". Była to pierwsza nagroda Akademii dla niemieckiego filmu. Zmarł 13 marca 1987 w Niemczech.

Ponadto pan Kazimierz wspomniał o innych zasłużonych osobowościach związanych z Nysą:

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff (ur. 10 marca 1788 w Łubowicach, zm. 26 listopada 1857 w Nysie) – poeta niemiecki epoki romantyzmu.

Vincent Lucas Mrzyglód, także Mrzyglod, Wincenty Łukasz Mrzygłód (ur. 17 lipca 1884 Groß-Patschin (Paczyna), zm. 11 kwietnia 1952 w Nysie) – artysta malarz, konserwator i restaurator zabytków.

Max Herrmann-Neisse (ur. 23 maja 1886 w Nysie, zm. 8 kwietnia 1941 w Londynie) – niemiecki pisarz, poeta i publicysta.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.