Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Największy rozkwit nauki i sztuki na Śląsku przypada na drugą połowę XIX i początek XX wieku. Pojawia się wiele wybitnych postaci, na skalę nie tylko regionu, ale i świata. Niektórzy z nich zostają laureatami Nagrody Nobla. Jest ich - laureatów Nagrody Nobla, urodzonych na ziemiach śląskich, aż 11. Niewiele regionów może się pochwalić taką liczbą. Niestety współczesny Ślązak ma problem z wymienieniem choćby kilku z nich. Pan Kazimierz Staszków przybliży nam postacie dwóch mieszkańców tej ziemi, obu pochodzących z Nysy. Jedną z nich jest Konrad Bloch, o którym niewiele osób wie, że odkrył cholesterol. Mało kto też słyszał o Bernhardzie Grzimku, zoologu, którego bez przesady możemy nazywać naszym śląskim Attenboroughem.

Na wykład "Śląscy nobliści", który wygłosi Kazimierz Staszków, zapraszamy już 7 listopada na godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Karol Godula był pierwszym przemysłowcem, który utożsamiał się przede wszystkim ze Śląskiem i śląskością. Syn karczmarza, pod koniec życia najbogatszy "baron" przemysłowy regionu. Doszedł do tego wszystkiego sam, bez odziedziczonego majątku czy wsparcia innych. Mógłby być legendą self-made mana. Dziś pamiętany jedynie lokalnie, w Rudzie Śląskiej, którą stworzył. Taka postać wymaga popularyzacji. Wykład o nim poprowadzi pan Jerzy Buczyński, który sam jest self - made pisarzem. Były górnik, autor kilku książek. Podobne tło, podobne charaktery. Zapraszamy więc na wykład interesujący nie tylko z powodu tematu, ale i bardzo oryginalnego prelegenta.

Zapraszamy 3 października na godzinę 17:00 do sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Kolejny wykład z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska" za nami. Sylwetkę Jana Henryka XI przybliżył dr Jerzy Polak - współautor monografii historycznej Pszczyny, która została wydana w 2014 roku.

Czytaj więcej: Jan Henryk XI - wykład

Wojciech Korfanty był i pozostaje nadal najbardziej kontrowersyjnym śląskim politykiem. Jaką wizję Śląska reprezentował? Oficjalna, podręcznikowa biografia jest powszechnie znana, natomiast inne punkty jej widzenia są tłumione lub negowane. Dr Jerzy Gorzelik ma zamiar przedstawić postać Korfantego jako Ślązaka, dla którego dobro Ślązaków było najważniejsze. Jest to punkt widzenia, który wśród wielu osób budzi sprzeciw, podobnie jak budziły sprzeciw opinie Korfantego wśród ludzi mu współczesnych. Z pewnością można się spodziewać ciekawej, żywej prelekcji, która pomoże wyrobić sobie zdanie zarówno o Korfantym, jak i naszym prelegencie.

Zapraszamy 5 września 2017 o godz. 17:00 do sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

 

Serdecznie zapraszamy na wykład otwarty dra Jerzego Polaka "Jan Henryk XI", który odbędzie się 18 sierpnia o godz. 17:00 w sali sesyjnej pszczyńskiego ratusza.

Z jaką postacią historyczną kojarzy się Pszczyna? Przede wszystkim, z siedzącą na Rynku i pozującą do zdjęć, księżną Daisy. Niestety, ta piękna dama nie przepadała za Pszczyną i gdy tylko mogła uciekała stąd. Kto naprawdę stworzył wizerunek Pszczyny i jej okolic? Niewątpliwie książę Jan Henryk XI Hochberg. Twórca pałacu, parku, browaru tyskiego, kopalń węgla, osiedli robotniczych i wielu innych przedsięwzięć. Z drugiej strony kontrowersyjny autokrata. Opinie o nim są czasami skrajnie różne. Jedno jest pewne. To on jest on twórcą specyfiki Pszczyny. Za to powinniśmy mu być wdzięczni.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.