Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Arkadiusz Kuzio-Podrucki - historyk, znawca i popularyzator dziejów górnośląskich rodów szlacheckich był prelegentem kolejnego wykładu z cyklu "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska". Przybliżył historię możnych rodów zamieszkujących kiedyś tereny Górnego Śląska. 

Wykładu słuchało się z prawdziwą przyjemnością. Naukowiec posiada bowiem ogromną wiedzę dotyczącą śląskich rodów arystokratycznych, ale jednocześnie potrafi zainteresować słuchaczy tematyką.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki obecnie związany z Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim (Centrum ma siedzibę w dawnym pałacu hrabiów Henckel von Donnersmarck).

Najważniejsze publikacje: „Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i fortuna rodu” (2004), Hohenlohe, w Europie, na Śląsku, w Katowicach” (2012), „Mieroszewscy. Między Śląskiem a Małopolską” (2010), „Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji” (2007), „Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach” (2013), „Tiele-Wincklerowie. Arystokracja węgla i stali” (2006, 2009 – wyd. II poszerzone).

 

"Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska" -  9 maja -Arkadiusz Kuzio-Podrucki: "Wielcy magnaci śląscy" 

Kim byli wielcy węglowi baronowie Śląska? Co po sobie zostawili? Czy spuścizna po nich wciąż żyje? Żyje. Żyje w krajobrazie Śląska, zabytkach architektury przemysłowej, w wielkim rozmachu tego  regionu, który był kiedyś trzecim największym ośrodkiem przemysłowym na świecie!. Żyje też w naszej mentalności, w kulcie pracy, w zamiłowaniu do porządku i celowości działania. To nie stworzyło się samo. Było promowane, wymuszane, tworzone przez tych wielkich organizatorów nowego porządku społecznego. W naszej dzisiejszej świadomości historycznej są prawie bezimienni, nierozpoznawalni. Pan doktor Kuzio - Podrucki przybliży nam w swoim wykładzie najbardziej charakterystyczne postacie twórców potęgi Górnego Śląska.

Burmistrz Pszczyny i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna zapraszają na wykłady otwarte. Tegoroczny cykl nosi tytuł "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Śląska".

Gościem kolejnego wykładu, który odbędzie się 4 kwietnia 2017 będzie Jerzy Ciurlok - felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil, peregrynator po przeszłości i teraźniejszości Śląska.

Śląsk zawsze stał muzyką. Muzykowali wszyscy: chłopi, robotnicy, bogate mieszczańskie domy, dwory baronów przemysłowych. Niejeden muzyczny geniusz spędził tu część swojego życia, inspirując i będąc inspirowanym przez otoczenie.
Ten fascynujący, a nieznany temat przedstawi Jerzy Ciurlok, którego w Pszczynie bliżej przedstawiać nie trzeba. Perfekcja i dynamika jego wykładów jest już przecież znana.

Zapraszamy do Sali Sesyjnej pszczyńskiego ratusza o godz. 17:00.


Serdecznie zapraszamy!

 

Gościem kolejnego wykładu, który odbył się 4 kwietnia 2017 był Jerzy Ciurlok - felietonista i prezenter radiowy, satyryk i humorysta, poeta, kolekcjoner i bibliofil.
Tematem wykładu byli wielcy muzycy na Śląsku.

Kiedy pada hasło „śląska muzyka” to najczęściej w odzewie pojawiają się pieśniczki ludowe, mietlorze. Mało komu przychodzą na myśl symfonie, oratoria, czy utwory kameralne. A tymczasem od najdawniejszych wieków po dziś dzień takie właśnie wspaniałe formy muzyczne na Śląsku powstawały. Często inspirowane zawartością skarbnicy prawdziwej twórczości ludowej.

Dyrektorzy bibliotek i szkół, bibliotekarze i nauczyciele z powiatu pszczyńskiego, zaproszeni goście – łącznie ponad 100 osób uczestniczyło w konferencji poświęconej czytelnictwu „Czytamy < - > Wychowujemy”, która odbyła się 19 kwietnia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak. Głos zabrał również dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach, Krzysztof Kobiałka. Swoją obecnością zaszczycili mi.in. zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok, radni powiatu pszczyńskiego Danuta Kocurek i Zygmunt Jeleń, radna gminy Pszczyna, Maria Szostak.

Na konferencję złożyły się: wykład dr Beaty Przewoźnik – pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pt.: „Źródła informacji o książce dziecięcej i młodzieżowej – wybrane zagadnienia”, w którym wskazała na bardzo istotną rolę doboru literatury proponowanej dzieciom i młodzieży, komunikaty bibliotekarzy o dobrych praktykach wygłoszone przez: Zofię Szołdrę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Goczałkowicach-Zdroju, Renatę Szwedę, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedźnej z siedzibą w Grzawie, Renatę Misiurę, bibliotekarza i lidera akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w MPBP w Pszczynie. Ważnym punktem spotkania był wykład Ireny Koźmińskiej, prezesa Fundacji ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom” pt. ”Wychowanie przez czytanie”, dotyczący roli czytania w procesie wychowawczym, rozwojowym dzieci i młodzieży.

Uczennice LO im. Bolesława Chrobrego, Zuzanna Janosz i Natalia Czernecka podzieliły się swoimi osobistymi refleksjami na temat czytania książek – i te wystąpienia spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników konferencji. Uczennice przygotowała Ilona Gumola, nauczycielka LO im. B. Chrobrego.

"Czytam" - Natalia Czernecka

"Wszystko zaczęło się do księgi" - Zuzanna Janosz

 

Czytaj więcej: "Czytamy - Wychowujemy"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.