A- A A+

Podczas drugiego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano książkę Lucii Berlin "Instrukcja dla pań sprzątających". Książka ta to zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie się na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy. Historie te rozgrywają się w miejscach, które autorka znała najlepiej: w Chile, w Meksyku, na Zachodzie Stanów Zjednoczonych oraz w Kalifornii, mają swobodny, bezpośredni, łatwo przyswajalny styl, który wyróżnia tę twórczość. Opowiadania, w których Berlin opisywała chwile codziennych objawień, rzucają na ludzkie życie piękne, niesłabnące światło.

Zapraszamy n a kolejne spotkanie 27 czerwca 2019, godz.18.30. Będziemy dyskutować o książce Erica - Emmanuela Schmitta - "Człowiek, który widział więcej".

Podczas pierwszego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" omawiano książkę Jussi Valtonena "Nie wiedzą, co czynią". Nagrodzona prestiżową Finlandia Prize powieść to fascynujące połączenie zaangażowanej krytyki społecznej z wciągającą, wielowątkową fabułą. Autor nie szczędzi gorzkich słów nikomu, kto na nie zasługuje: Europejczykom i Amerykanom, naukowcom i ekologom, wielkim koncernom i organizacją pozarządowym, pogrążonemu w bezmyślnym konsumpcjonizmie społeczeństwu i idealistycznym działaczom społecznym. Wszyscy oni bowiem są tak przekonani o własnej wyższości, że od dawna nie wiedzą, co czynią.

Kiedy profesor Joe Chayefski zostaje zaatakowany w Baltimore przez obrońców praw zwierząt, nie od razu rozumie, o co chodzi. Dopiero telefon od jego byłej żony, uświadamia mu, że zdarzenie może mieć związek z Samuelem, porzuconym przez profesora wiele lat wcześniej synem. Wszystko wskazuje na to, że życie Samuela nie potoczyło się najlepiej... Teraz Joe, by chronić swoją żonę i dwie córki, musi zrobić wszystko, co w jego mocy. Naprawdę wszystko.

Wciągająca i trzymająca w napięciu historia o porzuceniu, zemście i o tym, że za każdy błąd trzeba kiedyś zapłacić.

Zapraszamy na kolejne spotkanie  29 maja 2019 r., o godz. 18.30. Będziemy rozmawiać o książce "Instrukcja dla pań sprzątających" - Berlin Lucia.

Tematem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" była książka Swietłany Aleksijewicz "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, laureatki literackiej Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią. Zachęcamy do przeczytania książki.

Kolejne spotkanie DKK "Zakątki Literackie" odbędzie się 18 maja 2019 r., o godz. 18.30. w Klubie "13" PCK-ulu, będziemy rozmawiać o książce VALTONEN JUSSI "Nie wiedzą, co czynią".

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.