A- A A+

W środę, 19 grudnia, miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie". Tym razem klubowicze dyskutowali o literaturze rumuńskiej, omawiano książkę Iony Parvulescu "Życie zaczyna się w piątek". Rok1897. Na polach pod Bukaresztem znaleziony zostaje nieprzytomny mężczyzna. Nie wiadomo kim jest, ani skąd pochodzi. Może to oszust albo przestępca uciekający przed pościgiem? A może pacjent szpitala psychiatrycznego? Akcja tej na poły kryminalnej powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie 13 dni: od piątku 19 grudnia do końca roku. Dzięki niezwykle żywo odmalowanym obrazom atmosfera Bukaresztu końca XIX wieku odtworzona jest niczym w filmie. Wystarczy otworzyć książkę, aby znaleźć się w stolicy Rumunii. "Życie zaczyna się w piątek" to książka, którą można czytać jako powieść kryminalną, powieść fantastyczną o podróżach w czasie lub powieść historyczną, ale czytelnik wyniesie z niej największą korzyść, jeśli zapomni o wszystkich tych kategoriach i będzie ją postrzegał jako żywy świat, pełen poezji i prawdy, jak wszystkie utwory, które coś znaczą w literaturze światowej. Zachęcamy do lektury.

5 grudnia za Zakątkach Literackich królowała literatura chińska. W Chinach, komunistycznym, represyjnym państwie tworzą bowiem autorzy, którzy niejednokrotnie zmagają się z kontrolą państwa. Za swoją "Masakrę" Liao Yiwu poniósł karę czterech lat więzienia. Okres ten udowodnił, że poezja i siły twórcze mogą ustrzec człowieka przez zupełnym upodleniem. Na spotkaniu pochyliliśmy się właśnie nad jego dramatyczną autobiografią. Innym autorem, krytycznym względem chińskiego ustroju, jest Moyan. Jest to pseudonim artystyczny, który znaczy tyle co "Nie mów". Został on przez pisarza wybrany celowo. Napomina go, aby kontrolował się w swej twórczości na tyle, aby nie zmusiła ona władzy do aktów represji. Jednak Moyan pisze nie tylko o tym co w Chinach niedomaga. Pisarz kocha swój kraj, a jego twórczość wypełniają urokliwe obrazy bogatej, chińskiej kultury i zdumiewających krajobrazów. Dzięki temu dwutorowemu spojrzeniu, autor przedstawia o wiele bardziej różnorodny,a  więc i obiektywny wizerunek współczesnych Chin. Innymi książkami, o których ciekawie opowiadał prowadzący, były "Ostatni tancerz Mao"Li Cunxina oraz "Cesarzowa wdowa Cixi" Chang Jung. Autorka powieści o wielkiej władczyni to jedyny świadek, który został dopuszczony do badań nad archiwami Chin.

Dzięki takim doświadczeniom literackim, o czym przekonuje Dawid Stwora, można się przekonać, że aby prawdziwie zgłębić wiedzę o obcym kraju, jego historii i kulturze, najlepiej sięgać po książki napisane przez tamtejszych rodaków- ludzi, którzy bezpośrednio z tej kultury pochodzą.

Następne spotkanie DKK Zakątki Literackie już 19 grudnia o godz. 18:30 w klubie "13". Na dodatkowy, podsumowujący wieczór zapraszamy 21 grudnia.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.