Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą opowieścią o ostatnim skoku bukinierów – piratów kradnących utwory literackie, zdolnych zrobić wszystko to, przed czym wzdrygają się wydawcy i pisarze…
Wpiszcie w kalendarz 20 czerwca 2018 r. godz. 18.30 i do zobaczenia ;)

 

„Pewnych książek wolno jedynie skosztować, inne powinno się połykać, są też nieliczne, które należy przeżuwać i smakować”. F. Bacon

 

 Tak właśnie dzieje się z książkami, jakie goszczą na spotkaniach Zakątków Literackich. Każdy uczestnik spotyka się z lekturą w swój, jedyny, wyjątkowy sposób.

Kolejny, literacki wieczór, który miał miejsce 20 czerwca, stał się okazją do przyjrzenia się tematowi pisarstwa, wydawania, a nawet tłumaczenia książek. Uczestnicy spotkania, pod kierunkiem Dawida Stwory, zastanawiali się nad kulisami twórczości autorów, których publikacje stają się fenomenem wydawniczym. Była to szansa do poznania również mniej szczytnych mechanizmów, jakie rządzą tym rynkiem. Omawiano różne twarze pisarzy, takich jak Stephen King, czy Graham Masterton. Lektura książki „W lesie”, niemieckiej autorki Nele Neuhaus, stała się pretekstem do przyjrzenia się temu jak ewoluują gatunki literackie, np. jak kryminał nowożytny wyparł ten tradycyjny. W powieściach takich, jak wspomniana wyżej, morderstwo stanowi pewien element szeroko zarysowanej fabuły. Aktorka nie skupia się jedynie na wątkach kryminalnych, lecz próbuje przestawić swoją wizję świata, system wartości. Pewnego światopoglądu, ideologii można się dopatrywać śledząc również sposób tłumaczenia książki. Na spotkaniu ten właśnie temat wywołał żywą dyskusję. Z kolei książka „Złodzieje książek” Matthew Pearl’a (z niej pochodzi cytat na początku tego tekstu) stała się okazją do rozmowy o sile książki, walorów czytania i metaforycznym znaczeniu bibliotek. W powieści miłość do książki przeplata się z wątkiem tajemniczych rękopisów. Lektura ta wpisuje się w tematykę, jaka jest poruszana w takich pozycjach jak „Biblioteka XXI wieku” Stanisława Lema, „Imię róży” Umberto Eco, czy „Złodziejka książek” Zusak’a. Są to lektury obowiązkowe dla każdego pasjonata słowa pisanego, gdzie książka staje się tematem przewodnim.

 

Następne spotkanie Klubu DKK już po okresie letnim, 26 września o godz. 18:30 w Klubie „13” Pszczyńskiego Centrum Kultury.

 

Podczas pierwszego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" omawiano książkę Andrzeja Stasiuka "NIE MA EKSPRESÓW PRZY ŻÓŁTYCH DROGACH". Książka stanowi zbiór felietonów. W 48 krótkich, liczących najczęściej po dwie - cztery strony, tekstach otrzymujemy wszystko,co najlepsze i najbardziej charakterystyczne dla pisarstwa Stasiuka. Mamy więc tutaj umiłowanie do peryferii, wyprawy bliskie i dalekie ( od spacerów nieopodal domu pisarza w górach przez podróże po Polsce aż do Mongolii i Chin), melancholię i smutek, obsesję czasu i przestrzeni, nieustanną pracę pamięci czy refleksje natury ogólnej ( Stasiuk - filozof) wymieszane z fragmentami autobiograficznymi. Ale przede wszystkim "Nie ma ekspresów..." to kolejna książka Stasiuka, w której dominują kapitalne, często rozpisane na długie akapity, dopracowane w najmniejszym detalu opisy przyrody, zmieniających się pór roku, widoków z Polski i ze świata. Opisy zarazem czułe i barbarzyńskie, liryczne i naturalistyczne, lapidarne i rozbuchane. Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.