A- A A+

Tematem drugiego listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "ZAKĄTKI LITERACKIE" była książka V. S. Naipul - "Indie. Miliony zbuntowanych". Podróżując przez kolejne indyjskie metropolie -Bombaj, Madras, Kalkutę i Delhi - autor tworzy mieniący się niczym w kalejdoskopie, wielopłaszczyznowy obraz tego niezwykłego kraju, pędzącego ku zmianom, a jednocześnie zatrzymanego w czasie. Oddaje w ręce czytelników swój dziennik z podróży pełen refleksji i spostrzeżeń dotyczących religii, kast i klas w momencie, gdy idee wolnościowe wstrząsają dotychczasowym ładem. Naipul swoim reportażem ukazuje ciekawy obraz Indii, państwa złożonego, pełnego niepokoju i sprzeczności. Miejsca, o którym nikt nie opowie nam lepiej, niż jego mieszkańcy, których losy składają się na wspólną, wielką narrację Republiki Indii. Polecamy tę pozycję na długie zimowe wieczory. Kolejne spotkanie DKK "Zakątki Literackie" 5 grudnia 2018, godz. 18.30. Będziemy omawiać książkę Liao Yiwu - "Za jeden wiersz". Zapraszamy.

 

„Pewnych książek wolno jedynie skosztować, inne powinno się połykać, są też nieliczne, które należy przeżuwać i smakować”. F. Bacon

 

 Tak właśnie dzieje się z książkami, jakie goszczą na spotkaniach Zakątków Literackich. Każdy uczestnik spotyka się z lekturą w swój, jedyny, wyjątkowy sposób.

Kolejny, literacki wieczór, który miał miejsce 20 czerwca, stał się okazją do przyjrzenia się tematowi pisarstwa, wydawania, a nawet tłumaczenia książek. Uczestnicy spotkania, pod kierunkiem Dawida Stwory, zastanawiali się nad kulisami twórczości autorów, których publikacje stają się fenomenem wydawniczym. Była to szansa do poznania również mniej szczytnych mechanizmów, jakie rządzą tym rynkiem. Omawiano różne twarze pisarzy, takich jak Stephen King, czy Graham Masterton. Lektura książki „W lesie”, niemieckiej autorki Nele Neuhaus, stała się pretekstem do przyjrzenia się temu jak ewoluują gatunki literackie, np. jak kryminał nowożytny wyparł ten tradycyjny. W powieściach takich, jak wspomniana wyżej, morderstwo stanowi pewien element szeroko zarysowanej fabuły. Aktorka nie skupia się jedynie na wątkach kryminalnych, lecz próbuje przestawić swoją wizję świata, system wartości. Pewnego światopoglądu, ideologii można się dopatrywać śledząc również sposób tłumaczenia książki. Na spotkaniu ten właśnie temat wywołał żywą dyskusję. Z kolei książka „Złodzieje książek” Matthew Pearl’a (z niej pochodzi cytat na początku tego tekstu) stała się okazją do rozmowy o sile książki, walorów czytania i metaforycznym znaczeniu bibliotek. W powieści miłość do książki przeplata się z wątkiem tajemniczych rękopisów. Lektura ta wpisuje się w tematykę, jaka jest poruszana w takich pozycjach jak „Biblioteka XXI wieku” Stanisława Lema, „Imię róży” Umberto Eco, czy „Złodziejka książek” Zusak’a. Są to lektury obowiązkowe dla każdego pasjonata słowa pisanego, gdzie książka staje się tematem przewodnim.

 

Następne spotkanie Klubu DKK już po okresie letnim, 26 września o godz. 18:30 w Klubie „13” Pszczyńskiego Centrum Kultury.

 

Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą opowieścią o ostatnim skoku bukinierów – piratów kradnących utwory literackie, zdolnych zrobić wszystko to, przed czym wzdrygają się wydawcy i pisarze…
Wpiszcie w kalendarz 20 czerwca 2018 r. godz. 18.30 i do zobaczenia ;)

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.