Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Tematem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" była książka Patrica Modiano "ZAGUBIONA DZIELNICA". Na spotkanie z japońskim wydawcą przyjeżdża do Paryża poczytny angielski powieściopisarz Ambrose Guise. Jak się okazuje, jest on z pochodzenia Francuzem. Wplątany w aferę kryminalną, nie do końca dla niego zrozumiałą, opuścił Francję. Teraz podąża śladami swej młodości, aby odtworzyć wydarzenia sprzed dwudziestu lat. Usiłuje spotkać ludzi z tamtych czasów, a zwłaszcza tajemniczą młodą kobietę, z którą zetknięcie tak bardzo zaważyło na jego życiu. Dodatkowym urokiem książki jest jej paryski klimat. Hotel, kawiarnia, chińska pagoda, uliczki VIII dzielnicy - wszystko to odnajduje bohater po wielu latach i może też odnaleźć czytelnik idąc jego śladem.

Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń. Następne spotkanie DKK odbędzie się 16 maja 2018 r., o godz. 18.30. Tematem dyskusji będzie książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Zapraszamy

 

  

Gdy pszczyńską starówkę spowił mrok, 13 grudnia, w „13” spotkała się kameralna grupa DKK Zakątki literackie.

Zaczęło się zaskoczeniem - prozą…Leśmiana, o której mało kto wie, a szkoda, bo jak stwierdzili sami uczestnicy, to doskonała lektura. Sindbad Żeglarz opisany piórem poety? Od dzisiaj jest to pozycja na mojej liście „Do przeczytania”.

Na tej liście znajdzie się też „Kair. Historia pewnej kamienicy”, egipskiego autora Ala al-Aswani. Tutaj jeden budynek, staje się punktem wyjścia do poznania barwnych losów jego mieszkańców, a tym samym skonfrontowania swoich wyobrażeń o Egipcie. Podobny, artystyczny zabieg zastosował Geert Mak w niezwykłym reportażu „Most”. Uczestnicy spotkania z zapałem wzięli udział w dyskusji o trudnym losie, najuboższej warstwy społecznej Turcji, ale też o historii,  o problemach stereotypów i mitów narodowych, tolerancji, i zagrożeniach współczesnego świata. Książka tego holenderskiego historyka, doskonale pokazuje, jak podkreślił Dawid Stwora, że „reportaż może być dziełem sztuki”.

Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z podróży do krajów azjatyckich. Pojawiły się wzruszenia.

 Pan Janusz, stały uczestnik spotkań, tak komentuje wieczory: „Spotkania poszerzają horyzonty. Poznajemy najlepszych autorów literatury światowej, do których sami nigdy byśmy nie dotarli. Np. literatura afrykańska  i azjatycka wcześniej była dla mnie całkiem nieznana. Pan Dawid potrafi nas wciągnąć w pasjonujące dyskusje. Z przyjemnością myślę o kolejnych spotkaniach”.

 Kolejne spotkanie DKK ZAKĄTKI LITERACKIE 20.12 o  godz. 18.30, Klub „13”. Zapraszamy!

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.