A- A A+

Podczas drugiego listopadowego spotkania DKK klubowicze rozmawiali o książce "Jasne dni" Zsuzsy Bank. Książka "Jasne dni" jest powolną, gęstą powieścią o trojgu dzieciach dorastających w latach 60. w niewielkim węgierskim miasteczku. Autorka przedstawia nam ich przyjaźń, przeżycia, zmiany, jakie w nich zachodzą na przestrzeni lat - od dzieciństwa do dorosłości. To książka o dojrzewaniu, ale nie uciekająca się do prostego sentymentalizmu, choć niewątpliwie do momentów ich młodości, często pewnie utęsknionych i nieco wyidealizowanych. Jest to opowieść o tym, że przeszłość nigdy nie odsłania wszystkich tajemnic, że za jasnością kryje się cień, a życie często zmienia się w jednej chwili. Książka wymaga skupienia i czasu, ale z pewnością warta jest uwagi, bo choć może nie przekazuje wielkich prawd życiowych, jest w niej dobra energia, która sprawia, że dni robią się jaśniejsze. Zachęcamy do przeczytania.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 6 grudnia 2017, o godz. 18.30.; omawiana będzie książka Kiran Desai "Brzemię rzeczy utraconych"

 

W środę, 22 listopada miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutowali o literaturze egipskiej, omawiano książkę Alaa Al Aswiny "Kair. Historia pewnej kamienicy". Życie pod dachem starej kairskiej kamienicy nie jest łatwe, ale zupełnie beznadziejnie żyje się w blaszakach na jej dachu. Tam mieszkają biedacy, wśród nich Taha bez szans na przyjęcie do Akademii Policyjnej czy piękna Busejna wykorzystywana seksualnie przez właściciela sklepu. Bogacze, którzy zajmują dolne piętra, też nie są zbyt szczęśliwi. Podstarzały playboy Zaki ad Dassuki z coraz większym trudem zdobywa przychylność kobiet, a wzięty dziennikarz Hatim Raszid płaci wysoką cenę za swoje homoseksualne związki. Wygląda na to, że nakazów Koranu przestrzega jedynie Bractwo Muzułmańskie. Ale ci z kolei organizują jedynie krwawe zamachy. Polakom, Egipt kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi wakacjami. dzięki tej książce inne oblicze tego fascynującego kraju. Warta przeczytania, polecamy.

Następne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 29 listopada 2017. Tematem dyskusji będzie książka Bank Zsuzsa "Jasne dni". Zapraszamy.

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie". Tym razem klubowicze omawiali książkę Haruki Murakami "Po zmierzchu". Haruki Murakami jest pisarzem, którego czyta się m. in. ze względu na sposób opisywania rzeczywistości. Powieść "Po zmierzchu" przedstawia losy bohaterów w czasie jednego wieczoru. Jesteśmy obserwatorami ich życia, rozmów i wyobcowania... Każde z nich nosi w sobie tajemnice, które dla nas są nieznane i takie po części pozostaną... Naszą rolą jest baczne przyglądanie się, ale Murakami uświadamia nam, że nie mamy wpływu na to, co będzie dalej... Niemniej po przeczytaniu zostawia w nas nutę refleksji... Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń.  Kolejne spotkanie DKK  27 września 2017.

 

 

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze rozmawiali o książce Marai Sandor "Dziedzictwo Estery". Jest to ksiązka sygnowana mianem małej prozy. Sięgając po ni a, czytelnik zetknie się z forma niepozorna i niewielką rozmiarem, stanowiąca jednak swoisty absolut treściowy. Mimo, że akcja ogranicza się do jednego dnia, obejmuje ona w rzeczywistości historię całego życia tytułowej Estery. Książka stanowi retrospektywny zapis ostatniej wizyty Lajosa u Estery - dawnej ukochanej. Bohaterowie Maraia wracają do przeszłości, obnażają jej tajemnice, rozdrapują stare rany. Między sobą - z pozoru - wszystko porządkują. jednak ich pobudki zostają sekretem dla czytelnika, któremu nie jest dane zaznać "sprawiedliwości dziejowej". Wieczny kłamca i złodziej, człowiek, który ęsterę ograbił,, odnosi kolejne zwycięstwo. A kobieta znowu ustępuje, daje się wykorzystać, ponieważ - parafrazując jej własne słowa - to jej obowiązek. Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń. Następne spotkanie DKK odbędzie się 7 czerwca 2017, o godz. 18.30., wówczas omawiana będzie książka Haruki Murakami "Po zmierzchu".

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.