A- A A+

Podczas pierwszego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" omawiano książkę Andrzeja Stasiuka "NIE MA EKSPRESÓW PRZY ŻÓŁTYCH DROGACH". Książka stanowi zbiór felietonów. W 48 krótkich, liczących najczęściej po dwie - cztery strony, tekstach otrzymujemy wszystko,co najlepsze i najbardziej charakterystyczne dla pisarstwa Stasiuka. Mamy więc tutaj umiłowanie do peryferii, wyprawy bliskie i dalekie ( od spacerów nieopodal domu pisarza w górach przez podróże po Polsce aż do Mongolii i Chin), melancholię i smutek, obsesję czasu i przestrzeni, nieustanną pracę pamięci czy refleksje natury ogólnej ( Stasiuk - filozof) wymieszane z fragmentami autobiograficznymi. Ale przede wszystkim "Nie ma ekspresów..." to kolejna książka Stasiuka, w której dominują kapitalne, często rozpisane na długie akapity, dopracowane w najmniejszym detalu opisy przyrody, zmieniających się pór roku, widoków z Polski i ze świata. Opisy zarazem czułe i barbarzyńskie, liryczne i naturalistyczne, lapidarne i rozbuchane. Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń.

Na majowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, oprócz innych autorów, rozważano twórczość Andrzeja Stasiuka, a zwłaszcza jego zbiór esejów „Nie ma ekspresów”.  Siłą tych krótkich utworów, jak podkreślił prowadzący spotkanie, Dawid Stwora,  jest ogromne nagromadzenie detali. Autor ubogaca je tekstami kultury. Stasiuk to prawdziwy podróżnik, który bardzo „namacalnie doświadcza świata”. Zanurza czytelnika w naturę oraz klimat prowincjonalnych miasteczek. Jako intensywny obserwator przypatruje się zapomnianym drogom, dzielnicom. Odbiór książki okazał się niejednoznaczny. Wśród uczestników spotkania pojawiły się emocje. Książka stała się też pretekstem do przytoczenia własnych historii o podróży pociągami. Jeden z czytelników, będącym pod wrażeniem lektury  stwierdził, że „Stasiuk ukradł [jego] myśli i przelał na papier”. Nie ma wątpliwości, że książka „Nie ma ekspresów” to literatura daleka od klasyki, polecana osobom szukających nowych, nieznanych wrażeń literackich, daleka od utartych schematów.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 20 czerwca, o godz. 18:30. Będziemy omawiać książkę „Złodzieje książek”, pióra Matthew Pearla.  Serdecznie zapraszamy!

 

Tematem kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Zakątki Literackie" była książka Patrica Modiano "ZAGUBIONA DZIELNICA". Na spotkanie z japońskim wydawcą przyjeżdża do Paryża poczytny angielski powieściopisarz Ambrose Guise. Jak się okazuje, jest on z pochodzenia Francuzem. Wplątany w aferę kryminalną, nie do końca dla niego zrozumiałą, opuścił Francję. Teraz podąża śladami swej młodości, aby odtworzyć wydarzenia sprzed dwudziestu lat. Usiłuje spotkać ludzi z tamtych czasów, a zwłaszcza tajemniczą młodą kobietę, z którą zetknięcie tak bardzo zaważyło na jego życiu. Dodatkowym urokiem książki jest jej paryski klimat. Hotel, kawiarnia, chińska pagoda, uliczki VIII dzielnicy - wszystko to odnajduje bohater po wielu latach i może też odnaleźć czytelnik idąc jego śladem.

Zachęcamy do lektury i własnych przemyśleń. Następne spotkanie DKK odbędzie się 16 maja 2018 r., o godz. 18.30. Tematem dyskusji będzie książka Andrzeja Stasiuka "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Zapraszamy

 

  

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.