A- A A+

Gdy pszczyńską starówkę spowił mrok, 13 grudnia, w „13” spotkała się kameralna grupa DKK Zakątki literackie.

Zaczęło się zaskoczeniem - prozą…Leśmiana, o której mało kto wie, a szkoda, bo jak stwierdzili sami uczestnicy, to doskonała lektura. Sindbad Żeglarz opisany piórem poety? Od dzisiaj jest to pozycja na mojej liście „Do przeczytania”.

Na tej liście znajdzie się też „Kair. Historia pewnej kamienicy”, egipskiego autora Ala al-Aswani. Tutaj jeden budynek, staje się punktem wyjścia do poznania barwnych losów jego mieszkańców, a tym samym skonfrontowania swoich wyobrażeń o Egipcie. Podobny, artystyczny zabieg zastosował Geert Mak w niezwykłym reportażu „Most”. Uczestnicy spotkania z zapałem wzięli udział w dyskusji o trudnym losie, najuboższej warstwy społecznej Turcji, ale też o historii,  o problemach stereotypów i mitów narodowych, tolerancji, i zagrożeniach współczesnego świata. Książka tego holenderskiego historyka, doskonale pokazuje, jak podkreślił Dawid Stwora, że „reportaż może być dziełem sztuki”.

Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami z podróży do krajów azjatyckich. Pojawiły się wzruszenia.

 Pan Janusz, stały uczestnik spotkań, tak komentuje wieczory: „Spotkania poszerzają horyzonty. Poznajemy najlepszych autorów literatury światowej, do których sami nigdy byśmy nie dotarli. Np. literatura afrykańska  i azjatycka wcześniej była dla mnie całkiem nieznana. Pan Dawid potrafi nas wciągnąć w pasjonujące dyskusje. Z przyjemnością myślę o kolejnych spotkaniach”.

 Kolejne spotkanie DKK ZAKĄTKI LITERACKIE 20.12 o  godz. 18.30, Klub „13”. Zapraszamy!

 

 

 

 

Za zbrodnie popełnione w gigantycznych starciach między narodami, za zbrodnie popełnione w intymnych przestrzeniach między dwojgiem ludzi bez świadków, za te zbrodnie winni nigdy nie zapłacą. Nie było takiej religii ani takiego rządu, które złagodziłoby to piekło.

Kiran Desai  „Brzemię rzeczy utraconych”

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Zakątki Literackie 6 grudnia o 18.30. W ten mikołajkowy wieczór omawiana będzie książka indyjskiej pisarki Kiran Desai „Brzemię rzeczy utraconych”, za którą otrzymała m.in. nagrodę Bookera.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2606/Brzemie-rzeczy-utraconych---Kiran--Desai

Powieść Kiran Desai "Brzemię rzeczy utraconych" była tematem pierwszego grudniowego spotkania DKK "Zakątki Literackie". "Brzemię rzeczy utraconych" to opowieść o poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. O wszechogarniającym wpływie Zachodu i ludziach, którzy nie mogąc znaleźć swojego miejsca w świecie, stają się emigrantami we własnym kraju. O zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością. Osierocona przez rodziców szesnastoletnia Sai mieszka w miasteczku w Himalajach, w domu dziadka, emerytowanego sędziego. Pod czujnym okiem jego kucharza przeżywa pierwszą miłość. W tym samym czasie syn kucharza, Bidżu, w Nowym Jorku śni swój amerykański sen, który szybko przemienia się w pełen rozgoryczenia koszmar. Ich losy ukazane są na tle społecznych i politycznych przemian w postkolonialnych Indiach. To lata osiemdziesiąte XX wieku, czas zamieszek o podłożu narodowościowym, konfliktów wewnętrznych targających Indiami. Dla Sai i Bidżu - także czas poszukiwania własnej tożsamości.

Polecamy czytelnikom tę pozycje na długie zimowe wieczory.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 13 grudnia 2017 r., o godz. 18.30., wówczas zostanie omówiona książka Geerta Maka "Most". Zapraszamy.

 

Podczas drugiego listopadowego spotkania DKK klubowicze rozmawiali o książce "Jasne dni" Zsuzsy Bank. Książka "Jasne dni" jest powolną, gęstą powieścią o trojgu dzieciach dorastających w latach 60. w niewielkim węgierskim miasteczku. Autorka przedstawia nam ich przyjaźń, przeżycia, zmiany, jakie w nich zachodzą na przestrzeni lat - od dzieciństwa do dorosłości. To książka o dojrzewaniu, ale nie uciekająca się do prostego sentymentalizmu, choć niewątpliwie do momentów ich młodości, często pewnie utęsknionych i nieco wyidealizowanych. Jest to opowieść o tym, że przeszłość nigdy nie odsłania wszystkich tajemnic, że za jasnością kryje się cień, a życie często zmienia się w jednej chwili. Książka wymaga skupienia i czasu, ale z pewnością warta jest uwagi, bo choć może nie przekazuje wielkich prawd życiowych, jest w niej dobra energia, która sprawia, że dni robią się jaśniejsze. Zachęcamy do przeczytania.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 6 grudnia 2017, o godz. 18.30.; omawiana będzie książka Kiran Desai "Brzemię rzeczy utraconych"

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.