Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Powieść Kiran Desai "Brzemię rzeczy utraconych" była tematem pierwszego grudniowego spotkania DKK "Zakątki Literackie". "Brzemię rzeczy utraconych" to opowieść o poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. O wszechogarniającym wpływie Zachodu i ludziach, którzy nie mogąc znaleźć swojego miejsca w świecie, stają się emigrantami we własnym kraju. O zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością. Osierocona przez rodziców szesnastoletnia Sai mieszka w miasteczku w Himalajach, w domu dziadka, emerytowanego sędziego. Pod czujnym okiem jego kucharza przeżywa pierwszą miłość. W tym samym czasie syn kucharza, Bidżu, w Nowym Jorku śni swój amerykański sen, który szybko przemienia się w pełen rozgoryczenia koszmar. Ich losy ukazane są na tle społecznych i politycznych przemian w postkolonialnych Indiach. To lata osiemdziesiąte XX wieku, czas zamieszek o podłożu narodowościowym, konfliktów wewnętrznych targających Indiami. Dla Sai i Bidżu - także czas poszukiwania własnej tożsamości.

Polecamy czytelnikom tę pozycje na długie zimowe wieczory.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 13 grudnia 2017 r., o godz. 18.30., wówczas zostanie omówiona książka Geerta Maka "Most". Zapraszamy.

 

 

Za zbrodnie popełnione w gigantycznych starciach między narodami, za zbrodnie popełnione w intymnych przestrzeniach między dwojgiem ludzi bez świadków, za te zbrodnie winni nigdy nie zapłacą. Nie było takiej religii ani takiego rządu, które złagodziłoby to piekło.

Kiran Desai  „Brzemię rzeczy utraconych”

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK Zakątki Literackie 6 grudnia o 18.30. W ten mikołajkowy wieczór omawiana będzie książka indyjskiej pisarki Kiran Desai „Brzemię rzeczy utraconych”, za którą otrzymała m.in. nagrodę Bookera.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013
https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2606/Brzemie-rzeczy-utraconych---Kiran--Desai

W środę, 22 listopada miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutowali o literaturze egipskiej, omawiano książkę Alaa Al Aswiny "Kair. Historia pewnej kamienicy". Życie pod dachem starej kairskiej kamienicy nie jest łatwe, ale zupełnie beznadziejnie żyje się w blaszakach na jej dachu. Tam mieszkają biedacy, wśród nich Taha bez szans na przyjęcie do Akademii Policyjnej czy piękna Busejna wykorzystywana seksualnie przez właściciela sklepu. Bogacze, którzy zajmują dolne piętra, też nie są zbyt szczęśliwi. Podstarzały playboy Zaki ad Dassuki z coraz większym trudem zdobywa przychylność kobiet, a wzięty dziennikarz Hatim Raszid płaci wysoką cenę za swoje homoseksualne związki. Wygląda na to, że nakazów Koranu przestrzega jedynie Bractwo Muzułmańskie. Ale ci z kolei organizują jedynie krwawe zamachy. Polakom, Egipt kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi wakacjami. dzięki tej książce inne oblicze tego fascynującego kraju. Warta przeczytania, polecamy.

Następne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 29 listopada 2017. Tematem dyskusji będzie książka Bank Zsuzsa "Jasne dni". Zapraszamy.

Podczas drugiego listopadowego spotkania DKK klubowicze rozmawiali o książce "Jasne dni" Zsuzsy Bank. Książka "Jasne dni" jest powolną, gęstą powieścią o trojgu dzieciach dorastających w latach 60. w niewielkim węgierskim miasteczku. Autorka przedstawia nam ich przyjaźń, przeżycia, zmiany, jakie w nich zachodzą na przestrzeni lat - od dzieciństwa do dorosłości. To książka o dojrzewaniu, ale nie uciekająca się do prostego sentymentalizmu, choć niewątpliwie do momentów ich młodości, często pewnie utęsknionych i nieco wyidealizowanych. Jest to opowieść o tym, że przeszłość nigdy nie odsłania wszystkich tajemnic, że za jasnością kryje się cień, a życie często zmienia się w jednej chwili. Książka wymaga skupienia i czasu, ale z pewnością warta jest uwagi, bo choć może nie przekazuje wielkich prawd życiowych, jest w niej dobra energia, która sprawia, że dni robią się jaśniejsze. Zachęcamy do przeczytania.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 6 grudnia 2017, o godz. 18.30.; omawiana będzie książka Kiran Desai "Brzemię rzeczy utraconych"

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.