Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

W czwartek, 12 lutego w Bibliotece miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiana była książka Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski". Autor w "Kompleksie polskim" po raz pierwszy jawnie podejmuje kwestię stanu PRL-owskiego społeczeństwa połowy lat 70. Nadaje fabule powieści oryginalną formę, zestawiając ze sobą dwa plany czasowe i dwie rzeczywistości. Z jednej strony, obserwujemy typową dla realiów PRL-u kolejkę przed sklepem jubilerskim, w której na radzieckie obrączki oczekują m. in. Konwicki, pan Duszek (stary ubek), pan Grzesio (donosiciel). Ci trzej mężczyźni snują w tym czasie refleksje o życiu i polskości, wymieniają się uwagami na temat trudów ich marnej egzystencji oraz ciężkiej sytuacji gospodarczej i politycznej, z którą przyszło im się zmierzyć. Z drugiej strony, wkraczamy w dobę powstania styczniowego ukazanego przez pryzmat życia jego przywódców. Marazm kolejki kontrastuje z przeszłością Polaków, a takie zestawienie faktów i postaci skłania do zadania pytania: czy jako naród mamy powody do dumy?

"Kompleks Polski" - jedna z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego czekała na oficjalne wydanie dwanaście lat. Napisana w 1976 roku, złożona i po interwencji cenzury wycofana z wydawnictwa "Czytelnik", stała się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskała sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierała przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Była przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19 marca 2015 r. - czwartek, o godz. 12.00. Omawiana będzie książka Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody".

16 stycznia 2015 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem podczas spotkania panie omawiały książkę Ryszarda Kapuścińskiego "Ten Inny". Jest to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu.

Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Levinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 12 lutego 2015 r. o godz. 12.oo. Podczas lutowego spotkania omawiana będzie książka Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski".

 

Podczas środowego spotkania DKK goście rozprawiali o znakomitym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła "Gottland". Chociaż książka na rynku pojawiła się kilka lat temu, wciąż budzi pozytywne emocje. Opowieści Mariusza Szczygła przybliżają nam Czechów próbujących sobie ułożyć życie w świecie pełnym paradoksów i groteski przeplatanych grozą, zwątpieniem i bezradnością. Odkrywamy, że Czechy to nie tylko kraina Krecika, Szwejka i piwa. Poprzez historie poszczególnych ludzi, poznajemy czeską mentalność, jej kształtowanie się na przestrzeni wielu lat. Dzięki lekkiemu stylowi pisarskiemu autora, książkę pochłania się jednym tchem.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 września (czwartek) o godz. 10.00.

Omawiana będzie książka Kazimierza Brandysa "Wariacje pocztowe".

16 października 2014 r. w MPBP w Pszczynie miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Tym razem omawiano książkę Ignacego Karpowicza "Sońka".

"Sońka" to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci. Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie 13 listopada (czwartek) 2014 r. o godz. 10.00., a omawiana będzie książka Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Zapraszamy.

 

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem panie omawiały książkę Helgi Hirsch "Nie mam keine buty".

Tematem książki Helgi Hirsch, niemieckiej publicystki i reporterki, są losy ludzi pogranicza, ukształtowane w dramatyczny sposób przez II wojnę światową i lata powojenne. Ksiądz katolicki, obecnie profesor KUL, wychowany jako żydowska sierota przez polską rodzinę, niemiecki działacz AK, więziony przez rodaków, który potem trafia do polskiego więzienia, polska Żydówka, rozdarta między Izraelem a Polską, łódzki Niemiec, który stał się Amerykaninem polskiego pochodzenia, wszyscy oni rozpięci są między kilkoma niekiedy krajami, językami, tożsamościami. Wstrząsające często opowieści ich życia dowodzą, jak kruche są granice oddzielające narody, i paradoksalnie jak ogromna jest siła stających między ludźmi stereotypów.

 Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 sierpnia - poniedziałek o godz. 10.00.

Omawiana będzie książka Mariusza Szczygła "Gottland".

 

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.