Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 21 stycznia 2016 roku. Panie rozmawiały o książce "Ogród wieczornych mgieł" autorstwa Tan Twan Eng. Młoda kobieta, Yun Ling, nosi w sobie tajemnicę, przepełnia ją ból, z którym nie potrafi sobie poradzić. Aritomo jest wybitnym projektantem ogrodów, artystą, którego kunszt docenił sam cesarz Japonii. Przypadkowe spotkanie tej dwójki zmienia ich życie. Choć cenią sobie swoją samotność, rodzi się między nimi piękna, ale i krucha relacja. Początkowo niechętnie, potem z coraz większym zaangażowaniem, Arimoto wprowadza Yun Ling w wymagające skupienia arkana sztuki projektowania ogrodów. Piękna i zmysłowa historia Yun Ling i Arimoto , rozgrywająca się w egzotycznej scenerii Malezji, zabiera czytelnika w niezwykłą, porywająca literacką podróż przez czas,, uczucia, historię.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 18 lutego 2016 roku, o godz. 10.30. Podczas spotkania omawiana będzie książka "Rozświetlone pokoje", autor Richard Mason.

Książka Stefana Chwina "Złoty pelikan" była tematem listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. "Złoty pelikan" to książka piękna, smutna, metaforyczna, poruszająca. Mimo, że akcja powieści toczy się w Gdańsku, autor nie przejmuje się realiami i nie troszczy się o prawdopodobieństwo. Jest to Gdańsk trochę wymyślony, baśniowy, niezgodny z mapą. Jak sam Chwin mówi, od zawsze miał zdolność do przenoszenia się w czasie i wcielania w innych ludzi, w inne sytuacje, w inne epoki. Bohaterem Złotego pelikana jest wykładowca wydziału prawa, którego ustabilizowane życie legnie w gruzach na skutek pozornie drobnego zdarzenia. Zdarzenie owo uruchamia nieuchronną lawinę kolejnych zdarzeń i od tej pory wszystko w życiu Jakuba się zmienia. On sam zaś, uwalniając się z ram dotychczasowego życia, rozpoczyna wędrówkę, mającą na celu ukojenie swego sumienia i odnalezienie duchowego spokoju.

Ostatnie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 17 grudnia 2015, o godz. 10.30. Na spotkaniu omawiana będzie książka Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza". ZAPRASZAMY

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki panie rozmawiały o książce Antoniego Libery "MADAME". Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Tradycyjna narracja, nie pozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wrześniu 2015 r. Dokładny termin i godzina spotkania zostaną podane w późniejszym terminie.

W czwartek, 17 września odbyło się powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy MPBP w Pszczynie. Uczestniczki dyskutowały na temat książki Per Pettersona "Kradnąc konie". Jest to nastrojowa opowieść o upływie czasu, zmieniających się niepostrzeżenie etapach naszego życia. Fascynujące, parne, pełne emocji lato młodego bohatera miesza się z chłodną, spokojną aurą jego starości. Książka napisana przejrzystym, sugestywnym  językiem, na długo pozostaje w pamięci.

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK 22 października 2015, na godz. 10.30. Omawiana będzie książka "Wilk stepowy" autorstwa Hermanna Hesse.

 Tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była książka laureata Literackiej Nagrody Nobla 2014 "Perełka" Patricka Modiano. "Perełka" to misternie skonstruowana powieść francuskiego noblisty, poetycka i jednoznaczna. Patrick Modiano porusza tu tematy, które często przewijają się w jego książkach: zagubionej tożsamości, poszukiwania korzeni, rekonstrukcji osobistej historii z fragmentów wspomnień. Modiano zabiera nas do Paryża i zostawia nas na stacji metra Chatelet w godzinach szczytu. Przez wszystkie 172 strony powieści wędrujemy wraz z młodą Therese przez ulice francuskiej stolicy ale także i w głąb pamięci dziewczyny. Otóż historia ta zaczyna się w momencie, gdy Therese widzi w tłumie kobietę w żółtym płaszczu - swoją matkę, która wiele lat temu zginęła w Maroku. Spotkanie po 12 latach uruchamia w Perełce lawinę wspomnień i zmusza ją do próby odnalezienia w życiu jakiegoś fundamentu czy - jak sama to nazywa - "stałego punktu". Każdy najmniejszy trop przywołuje wydarzenia z dzieciństwa i wprawia dziewczynę w emocjonalny paraliż. Pomagają jej poliglota Moreau - Badmajew i znajoma farmaceutka.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  22 czerwca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 11.00. Podczas spotkania omawiana będzie książka Antoniego Libery "Madame".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.