A- A A+

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki panie rozmawiały o książce Antoniego Libery "MADAME". Powieść jest ironicznym portretem artysty z czasów młodości, dojrzewającego w peerelowskiej rzeczywistości schyłku lat sześćdziesiątych. Narrator opowiada o swoich latach nauki i o fascynacji starszą od niego, piękną, tajemniczą kobietą, która uczyła go francuskiego i dała mu lekcję wolności. Jest to zarazem opowieść o potrzebie marzenia, o wierze w siłę słowa i o naturze mitu, a także rozrachunek z epoką peerelu. Tradycyjna narracja, nie pozbawiona wątku sensacyjnego, skrzy się humorem, oczarowuje i wzrusza.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się we wrześniu 2015 r. Dokładny termin i godzina spotkania zostaną podane w późniejszym terminie.

 Tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była książka laureata Literackiej Nagrody Nobla 2014 "Perełka" Patricka Modiano. "Perełka" to misternie skonstruowana powieść francuskiego noblisty, poetycka i jednoznaczna. Patrick Modiano porusza tu tematy, które często przewijają się w jego książkach: zagubionej tożsamości, poszukiwania korzeni, rekonstrukcji osobistej historii z fragmentów wspomnień. Modiano zabiera nas do Paryża i zostawia nas na stacji metra Chatelet w godzinach szczytu. Przez wszystkie 172 strony powieści wędrujemy wraz z młodą Therese przez ulice francuskiej stolicy ale także i w głąb pamięci dziewczyny. Otóż historia ta zaczyna się w momencie, gdy Therese widzi w tłumie kobietę w żółtym płaszczu - swoją matkę, która wiele lat temu zginęła w Maroku. Spotkanie po 12 latach uruchamia w Perełce lawinę wspomnień i zmusza ją do próby odnalezienia w życiu jakiegoś fundamentu czy - jak sama to nazywa - "stałego punktu". Każdy najmniejszy trop przywołuje wydarzenia z dzieciństwa i wprawia dziewczynę w emocjonalny paraliż. Pomagają jej poliglota Moreau - Badmajew i znajoma farmaceutka.

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  22 czerwca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 11.00. Podczas spotkania omawiana będzie książka Antoniego Libery "Madame".

Tematem marcowego spotkania DKK w MPBP w Pszczynie była najnowsza książka Pawła Huelle pt. "Śpiewaj ogrody". Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie. w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą. Najnowsza książka Pawła Huelle jest przykładem doskonałego wypełnienia zadania literatury. Pokazuje nam świat niczym tajemniczy ogród, do którego nie mielibyśmy wstępu, gdyby autor nie ujął nas za rękę i nie poprowadził w gąszcz opowieści. A Huelle robi to tak genialnie, że idziemy za nim, jak urzeczeni, w największy mrok historii.

 

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej Bibliotece odbędzie się 23 kwietnia 2015 r. Klubowicze  będą  rozmawiać o książce Joanny Bator "Ciemno prawie noc".

23 kwietnia w Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka Joanny Bator "Ciemno prawie noc".

Publicystka i dziennikarka, autorka powieści, opowiadań i esejów - Joanna Bator w swojej najnowszej książce nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Alicja przyjeżdża do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa wiąże się z innymi, niewyjaśnionymi zdarzeniami - w mieście doszło do serii okrutnych zachowań wobec zwierząt, znaleźli się też tacy, którzy ogłosili się prorokami. Alicja zamieszkuje w starym, poniemieckim domu i zbierając materiały do reportażu zaczyna rozmawiać z okoliczną, dziwnie zachowującą się ludnością. Z jej splątanych opowieści dowiaduje się prawdy  na temat samej siebie i swojego dzieciństwa, na które cieniem położyło się szaleństwo matki i śmierć siostry, zafascynowanej legendą zamku Książ i jego pięknej mieszkanki, księżnej Daisy.

 

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 23 maja 2015 roku, na godz. 10.30. Omawiana będzie książka Patricka Modiano "Perełka". Zapraszamy

W czwartek, 12 lutego w Bibliotece miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiana była książka Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski". Autor w "Kompleksie polskim" po raz pierwszy jawnie podejmuje kwestię stanu PRL-owskiego społeczeństwa połowy lat 70. Nadaje fabule powieści oryginalną formę, zestawiając ze sobą dwa plany czasowe i dwie rzeczywistości. Z jednej strony, obserwujemy typową dla realiów PRL-u kolejkę przed sklepem jubilerskim, w której na radzieckie obrączki oczekują m. in. Konwicki, pan Duszek (stary ubek), pan Grzesio (donosiciel). Ci trzej mężczyźni snują w tym czasie refleksje o życiu i polskości, wymieniają się uwagami na temat trudów ich marnej egzystencji oraz ciężkiej sytuacji gospodarczej i politycznej, z którą przyszło im się zmierzyć. Z drugiej strony, wkraczamy w dobę powstania styczniowego ukazanego przez pryzmat życia jego przywódców. Marazm kolejki kontrastuje z przeszłością Polaków, a takie zestawienie faktów i postaci skłania do zadania pytania: czy jako naród mamy powody do dumy?

"Kompleks Polski" - jedna z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego czekała na oficjalne wydanie dwanaście lat. Napisana w 1976 roku, złożona i po interwencji cenzury wycofana z wydawnictwa "Czytelnik", stała się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskała sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierała przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Była przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19 marca 2015 r. - czwartek, o godz. 12.00. Omawiana będzie książka Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.