Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

23 kwietnia w Bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania była książka Joanny Bator "Ciemno prawie noc".

Publicystka i dziennikarka, autorka powieści, opowiadań i esejów - Joanna Bator w swojej najnowszej książce nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

Alicja przyjeżdża do Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, po to, by napisać artykuł o tajemniczym zniknięciu trójki dzieci. Sprawa wiąże się z innymi, niewyjaśnionymi zdarzeniami - w mieście doszło do serii okrutnych zachowań wobec zwierząt, znaleźli się też tacy, którzy ogłosili się prorokami. Alicja zamieszkuje w starym, poniemieckim domu i zbierając materiały do reportażu zaczyna rozmawiać z okoliczną, dziwnie zachowującą się ludnością. Z jej splątanych opowieści dowiaduje się prawdy  na temat samej siebie i swojego dzieciństwa, na które cieniem położyło się szaleństwo matki i śmierć siostry, zafascynowanej legendą zamku Książ i jego pięknej mieszkanki, księżnej Daisy.

 

Na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 23 maja 2015 roku, na godz. 10.30. Omawiana będzie książka Patricka Modiano "Perełka". Zapraszamy

Tematem marcowego spotkania DKK w MPBP w Pszczynie była najnowsza książka Pawła Huelle pt. "Śpiewaj ogrody". Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie. w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą. Najnowsza książka Pawła Huelle jest przykładem doskonałego wypełnienia zadania literatury. Pokazuje nam świat niczym tajemniczy ogród, do którego nie mielibyśmy wstępu, gdyby autor nie ujął nas za rękę i nie poprowadził w gąszcz opowieści. A Huelle robi to tak genialnie, że idziemy za nim, jak urzeczeni, w największy mrok historii.

 

 

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej Bibliotece odbędzie się 23 kwietnia 2015 r. Klubowicze  będą  rozmawiać o książce Joanny Bator "Ciemno prawie noc".

16 stycznia 2015 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem podczas spotkania panie omawiały książkę Ryszarda Kapuścińskiego "Ten Inny". Jest to zbiór wykładów wygłoszonych przez Ryszarda Kapuścińskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu, na Uniwersytecie Jagiellońskim z okazji przyznania tytułu doktora honoris causa, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera oraz podczas Międzynarodowego Sympozjum Pisarzy w Grazu.

Autor zastanawia się, kim był Inny w początkach kultury, a kim jest we współczesnym wielokulturowym świecie. Pokazuje ewolucję tego pojęcia w wyniku rozwoju i zderzeń różnych cywilizacji. Inspiracją dla Kapuścińskiego są oczywiście jego niezliczone reporterskie podróże, ale także współczesna myśl filozoficzna, zwłaszcza koncepcje Innego stworzone przez Levinasa i Tischnera. Lektura tej książki może być zaskoczeniem dla tych, którzy za Innych przywykli uważać tylko ludzi należących do innej kultury, o innym kolorze skóry czy posługujących się innym językiem.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 12 lutego 2015 r. o godz. 12.oo. Podczas lutowego spotkania omawiana będzie książka Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski".

 

W czwartek, 12 lutego w Bibliotece miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiana była książka Tadeusza Konwickiego "Kompleks Polski". Autor w "Kompleksie polskim" po raz pierwszy jawnie podejmuje kwestię stanu PRL-owskiego społeczeństwa połowy lat 70. Nadaje fabule powieści oryginalną formę, zestawiając ze sobą dwa plany czasowe i dwie rzeczywistości. Z jednej strony, obserwujemy typową dla realiów PRL-u kolejkę przed sklepem jubilerskim, w której na radzieckie obrączki oczekują m. in. Konwicki, pan Duszek (stary ubek), pan Grzesio (donosiciel). Ci trzej mężczyźni snują w tym czasie refleksje o życiu i polskości, wymieniają się uwagami na temat trudów ich marnej egzystencji oraz ciężkiej sytuacji gospodarczej i politycznej, z którą przyszło im się zmierzyć. Z drugiej strony, wkraczamy w dobę powstania styczniowego ukazanego przez pryzmat życia jego przywódców. Marazm kolejki kontrastuje z przeszłością Polaków, a takie zestawienie faktów i postaci skłania do zadania pytania: czy jako naród mamy powody do dumy?

"Kompleks Polski" - jedna z najgłośniejszych powieści Tadeusza Konwickiego czekała na oficjalne wydanie dwanaście lat. Napisana w 1976 roku, złożona i po interwencji cenzury wycofana z wydawnictwa "Czytelnik", stała się jedną z pierwszych książek opublikowanych w drugim obiegu. Od razu zyskała sobie duże uznanie odbiorców. Nie tylko dlatego, że zawierała przenikliwą diagnozę peerelowskiej rzeczywistości i kształtujących ją politycznych i obyczajowych mechanizmów. Była przede wszystkim zapisem stanu zbiorowej świadomości, katalogiem podświadomych lęków, przeczuć i tęsknot zniewolonego społeczeństwa.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19 marca 2015 r. - czwartek, o godz. 12.00. Omawiana będzie książka Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody".

16 października 2014 r. w MPBP w Pszczynie miłośnicy dobrej literatury przybyli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.Tym razem omawiano książkę Ignacego Karpowicza "Sońka".

"Sońka" to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci. Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie 13 listopada (czwartek) 2014 r. o godz. 10.00., a omawiana będzie książka Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Zapraszamy.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.