Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

 

12 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK przy MPBP Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku. w Pszczynie. tym razem omawiana była książka Jacka Dehnela "Lala".

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 16 czerwca 2014, o godz. 10.30. Omawiać będziemy książkę Maria Vargas Llosa pt. "Gawędziarz".

MPBP w Pszczynie zaprasza na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Na każdym omawiamy jeden tytuł - wybrany wcześniej przez klubowiczów. Wskazana powieść stanowi początek naszej dyskusji, gdzie dzielimy się swoimi spostrzeżeniami literackimi.

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich, adresowany jest przede wszystkim do osób korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł jest oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 16 czerwca o godz. 10.30. Omawiać będziemy książkę "Gawędziarz" Mario Vargas Losy.

Zapraszamy wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach.

 

Tematem kolejnego spotkania DKK była kontrowersyjna książka Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran". Biografia żydowskiej śpiewaczki z warszawskiego getta, Wiery Gran, to druga strona -  nieopowiedziana - historii Władysława Szpilmana, słynnego Pianisty z filmu Romana Polańskiego. To opowieść o cenie przeżycia i cieniu, jaki rzuca na dalszy los.

Przetrwała wojenną zawieruchę. Uratowała się z warszawskiego getta, a po wojnie występowała na estradach całego świata. Nie obyło się bez przeszkód. Wielu jej przyjaciół z getta uważało ją za zdrajczynię. Posądzono ją o współpracę z gestapo. Mimo oczyszczenia z zarzutów nie pozbyła się etykietki kolaborantki. Czuła się przez to naznaczona, co miało duży wpływ na jej późniejsze losy.

Wywiązała się ciekawa dyskusja na temat tego jak łatwo osądzać innych, nawet jeśli nie ma niezbitych dowodów na jego winę. Czasem wystarczy kilka wzmianek, pogłosek i niesprawdzonych wiadomości, a plotka zaczyna żyć

 Następne spotkanie odbędzie się 17 lutego (poniedziałek) o godz. 10:30 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie. W związku z tym zapraszamy do lektury książki Alice Munro "Za kogo ty się uważasz?"
 
 
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem panie omawiały książkę kanadyjskiej pisarki, Laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2013,  Alice Munro "Za kogo ty się uważasz?.  Dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość, składa się na poruszającą im przenikliwą opowieść o dojrzewaniu. Rose pochodzi z biednej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na  zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 marca 2014 r. o godz. 10.30. Omawiana będzie książka Doris Lessing "Lato przed zmierzchem". Serdecznie zapraszamy.

Dnia 12 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim spotkania były Indie, którego inspiracją było niedawne spotkanie z Jarosławem Kretem. Znany  prezenter jest autorem Książki "Moje Indie". Przemierzył kraj, mieszkał w prawdziwej, indyjskiej rodzinie, długo pozostawał w romantycznym związku z indyjską aktorką... Kret pasjonująco i z entuzjazmem opisuje tamtejszą codzienność, oryginalne święta, w których uczestniczył, przybliża dawne legendy, snuje anegdoty. Książkę ilustrują fotografie, zrobione przez samego autora. Ciekawym dodatkiem do spotkania były opowieści i zdjęcia jednej z Klubowiczek, która niedawno odbyła podróż do Indii.

 Następne spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2014 r. o godz. 10:30 w Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Podczas spotkania omawiana będzie głośna książka Agaty Tuszyńskiej "Oskarżona: Wiera Gran"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.