A- A A+

Podczas pierwszego listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowaliśmy o literaturze serbskiej, a dokładnie o książce Danilo Kis "Psalm 44". Autor napisał powieść o Auschwitz, gdzie zginął jego ojciec, mając zaledwie 25 lat. Mimo tego jest to książka jednocześnie porażająca i subtelna, jakby serbski pisarz chciał udowodnić, że nawet w miejscu, nad którym nie znikał cień śmierci, jest miejsce na poezję. Opowieść o życiu i ucieczce nastoletniej Mariji z obozu koncentracyjnego przypomina nie tylko o piekle wojny, ale też o tym, jak bliskie są związki Erosa i Tanatosa. Biblijny "Psalm 44" to surowy i czuły zarazem reportaż z końca świata, który się nie odbył, i kamień milowy w pisarstwie serbskiego pisarza. Zachęcamy do lektury.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 27 listopada 2019, o godz. 18.30. Będziemy rozmawiać o książce "Moja walka" autorstwa Knausgard Karl Ove.

16 października, na DKK spotkaliśmy się w m.in.  klimacie książek z kręgu kultury arabskiej. "W cieniu drzewa granatu"  (Tariq Ali) to saga rodzinna to ludziach, których losy rodzinne splatają się z historią muzułmanów i chrześcijan w XV- wiecznej Hiszpanii. Prowadzący, pan Dawid Stwora zauważył jak książka burzy stereotypy i przestawia historię z zupełnie innych perspektyw. "Warto czytać takie książki"- zachęcał. Ciekawą pozycją jest też książka Jamila Ahmad'a "Wędrowny sokół", która przybliża kulturę pasztuńskich wędrowników. Spotkanie było tez okazją do rozmowy do najnowszej Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. 

Książka Erica - Emmanuela Schmitta "Człowiek, który widział więcej" była tematem dyskusji na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu DKK "Zakątki Literackie". Autor to mistrz filozoficznych przypowieści. Tym razem zastanawia się, jak to możliwe, że w świecie, w którym pragniemy miłości, jest również miejsce na zło. Jak to się dzieję, że ludzie w imię Boga dopuszczają się najgorszych zbrodni. Główny bohater to Augustin. Ma dwadzieścia pięć lat i wychował się w domu dziecka. Obecnie jest bezdomny i odbywa bezpłatny staż u apodyktycznego szefa redakcji gazety. Pracuje w charakterze dziennikarza, jest ciągle głodny i śpi, gdzie popadnie. Jest niewidoczny dla otoczenia, a jeśli już ktoś go dostrzeże to doświadcza samych wyzwisk i upokorzeń. Mężczyzna odznacza się niezwykłą wrażliwością i inteligencją. Jest gotów pomóc każdemu i stara się wyrządzać jak najmniej szkody otoczeniu. Niestety, mimo tego wciąż żyje anonimowo. Ma jednak niezwykły dar, od urodzenia potrafi widzieć "zmarłych", którzy wciąż mają pewną misję do wykonania na ziemi. Przez to nie mogą zaznać spokoju i odejść. "Człowiek, który widział więcej" to książka pełna rozważań na temat religijności i jej funkcji w naszym życiu. Jak wpływa na podejmowane przez nas decyzje i jak to się dzieje, że dla niektórych stanowi źródło tak nienawistnych odczuć? Autor zastanawia się nad funkcją Boga w świecie i tym, kto jest odpowiedzialny za całe zło dookoła nas. Zachęcamy do lektury.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.