Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

16 października, na DKK spotkaliśmy się w m.in.  klimacie książek z kręgu kultury arabskiej. "W cieniu drzewa granatu"  (Tariq Ali) to saga rodzinna to ludziach, których losy rodzinne splatają się z historią muzułmanów i chrześcijan w XV- wiecznej Hiszpanii. Prowadzący, pan Dawid Stwora zauważył jak książka burzy stereotypy i przestawia historię z zupełnie innych perspektyw. "Warto czytać takie książki"- zachęcał. Ciekawą pozycją jest też książka Jamila Ahmad'a "Wędrowny sokół", która przybliża kulturę pasztuńskich wędrowników. Spotkanie było tez okazją do rozmowy do najnowszej Literackiej Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk. 

Książka Erica - Emmanuela Schmitta "Człowiek, który widział więcej" była tematem dyskusji na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu DKK "Zakątki Literackie". Autor to mistrz filozoficznych przypowieści. Tym razem zastanawia się, jak to możliwe, że w świecie, w którym pragniemy miłości, jest również miejsce na zło. Jak to się dzieję, że ludzie w imię Boga dopuszczają się najgorszych zbrodni. Główny bohater to Augustin. Ma dwadzieścia pięć lat i wychował się w domu dziecka. Obecnie jest bezdomny i odbywa bezpłatny staż u apodyktycznego szefa redakcji gazety. Pracuje w charakterze dziennikarza, jest ciągle głodny i śpi, gdzie popadnie. Jest niewidoczny dla otoczenia, a jeśli już ktoś go dostrzeże to doświadcza samych wyzwisk i upokorzeń. Mężczyzna odznacza się niezwykłą wrażliwością i inteligencją. Jest gotów pomóc każdemu i stara się wyrządzać jak najmniej szkody otoczeniu. Niestety, mimo tego wciąż żyje anonimowo. Ma jednak niezwykły dar, od urodzenia potrafi widzieć "zmarłych", którzy wciąż mają pewną misję do wykonania na ziemi. Przez to nie mogą zaznać spokoju i odejść. "Człowiek, który widział więcej" to książka pełna rozważań na temat religijności i jej funkcji w naszym życiu. Jak wpływa na podejmowane przez nas decyzje i jak to się dzieje, że dla niektórych stanowi źródło tak nienawistnych odczuć? Autor zastanawia się nad funkcją Boga w świecie i tym, kto jest odpowiedzialny za całe zło dookoła nas. Zachęcamy do lektury.

Podczas drugiego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawiano książkę Lucii Berlin "Instrukcja dla pań sprzątających". Książka ta to zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie się na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy. Historie te rozgrywają się w miejscach, które autorka znała najlepiej: w Chile, w Meksyku, na Zachodzie Stanów Zjednoczonych oraz w Kalifornii, mają swobodny, bezpośredni, łatwo przyswajalny styl, który wyróżnia tę twórczość. Opowiadania, w których Berlin opisywała chwile codziennych objawień, rzucają na ludzkie życie piękne, niesłabnące światło.

Zapraszamy n a kolejne spotkanie 27 czerwca 2019, godz.18.30. Będziemy dyskutować o książce Erica - Emmanuela Schmitta - "Człowiek, który widział więcej".

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.