Katalog online

Katalog online

Skorzystaj z naszego katalogu online nie wychodząc z domu  

More...
Książkowe Igraszki

Książkowe Igraszki

Zajęcia odbywają się bezpłatnie, co dwa tygodnie, w czwartki, o 16:30

More...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.
A- A A+

Podczas środowego spotkania DKK goście rozprawiali o znakomitym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła "Gottland". Chociaż książka na rynku pojawiła się kilka lat temu, wciąż budzi pozytywne emocje. Opowieści Mariusza Szczygła przybliżają nam Czechów próbujących sobie ułożyć życie w świecie pełnym paradoksów i groteski przeplatanych grozą, zwątpieniem i bezradnością. Odkrywamy, że Czechy to nie tylko kraina Krecika, Szwejka i piwa. Poprzez historie poszczególnych ludzi, poznajemy czeską mentalność, jej kształtowanie się na przestrzeni wielu lat. Dzięki lekkiemu stylowi pisarskiemu autora, książkę pochłania się jednym tchem.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 września (czwartek) o godz. 10.00.

Omawiana będzie książka Kazimierza Brandysa "Wariacje pocztowe".

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem panie omawiały książkę Helgi Hirsch "Nie mam keine buty".

Tematem książki Helgi Hirsch, niemieckiej publicystki i reporterki, są losy ludzi pogranicza, ukształtowane w dramatyczny sposób przez II wojnę światową i lata powojenne. Ksiądz katolicki, obecnie profesor KUL, wychowany jako żydowska sierota przez polską rodzinę, niemiecki działacz AK, więziony przez rodaków, który potem trafia do polskiego więzienia, polska Żydówka, rozdarta między Izraelem a Polską, łódzki Niemiec, który stał się Amerykaninem polskiego pochodzenia, wszyscy oni rozpięci są między kilkoma niekiedy krajami, językami, tożsamościami. Wstrząsające często opowieści ich życia dowodzą, jak kruche są granice oddzielające narody, i paradoksalnie jak ogromna jest siła stających między ludźmi stereotypów.

 Następne spotkanie DKK odbędzie się 18 sierpnia - poniedziałek o godz. 10.00.

Omawiana będzie książka Mariusza Szczygła "Gottland".

 

 

 

 

 

MPBP w Pszczynie zaprasza na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Na każdym omawiamy jeden tytuł - wybrany wcześniej przez klubowiczów. Wskazana powieść stanowi początek naszej dyskusji, gdzie dzielimy się swoimi spostrzeżeniami literackimi.

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich, adresowany jest przede wszystkim do osób korzystających z bibliotek publicznych. Pomysł jest oparty na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 16 czerwca o godz. 10.30. Omawiać będziemy książkę "Gawędziarz" Mario Vargas Losy.

Zapraszamy wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, ale także rozmawiać o książkach.

 

 

12 maja odbyło się kolejne spotkanie DKK przy MPBP Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku. w Pszczynie. tym razem omawiana była książka Jacka Dehnela "Lala".

Zapraszamy na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 16 czerwca 2014, o godz. 10.30. Omawiać będziemy książkę Maria Vargas Llosa pt. "Gawędziarz".

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem panie omawiały książkę kanadyjskiej pisarki, Laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2013,  Alice Munro "Za kogo ty się uważasz?.  Dziesięć powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde tworzy samodzielną, kunsztownie zbudowaną całość, składa się na poruszającą im przenikliwą opowieść o dojrzewaniu. Rose pochodzi z biednej części Ontario. Mieszka z ojcem i macochą Flo w domu na tyłach należącego do rodziny sklepu meblowego. Jako dziecko z niechęcią i strachem obserwuje życie mieszkańców swojego miasta. Potem ucieka, by zacząć studia w Toronto, wyjść za mąż i podjąć pracę zawodową. I przez cały czas próbuje odpowiedzieć na  zawarte w tytule książki pytanie, które w dzieciństwie usłyszała od macochy.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 13 marca 2014 r. o godz. 10.30. Omawiana będzie książka Doris Lessing "Lato przed zmierzchem". Serdecznie zapraszamy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.