A- A A+

25 października zakończyliśmy naszą przygodę z projektem "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę". Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń był "Zielony festyn", na który zaprosiliśmy do Skansenu naszych projektowych Partnerów: Zespół Szkół nr 3 Specjalnych ze Stowarzyszeniem "Razem", SP nr 6 oraz Dom Pomocy Społecznej. Razem wspominaliśmy minione wydarzenia, podczas których książki przyrodnicze stały się zachęcą do poznawania świata zwierząt i roślin. Podczas imprezy towarzyszyło nam pięć kącików: zaproszeni goście mogli zrobić mini obrazki patyczkową metodą, stworzyć przyrodniczy wierszyk, czy malować między drzewami. Jak przyroda, to też żywy zwierz. Czas umilał nam pies terapeutyczny Negra. W jednej z zabytkowych chałup na chwilę zagościła nowoczesna technologia. Robot, sterowany tabletem, zachęcał do spacerów na łonie natury- rozpoznawania głosów natury. Nie zabrakło tradycyjnych książek, po które zapraszamy jak zwykle do biblioteki. Festyn był tez okazją do wręczenia nagród  w konkursie "Zwierzo-lapbook", w którym powstały makiety niecodziennych książek. Dziękujemy za występy młodzieży Ze Stowarzyszenia take tam... im. Artystów Międzywojnia. Zapraszamy do galerii! Więcej informacji o projekcie w zakładce Programy (MKiDN). Zapraszamy do biblioteki!

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

22 i 23 października, w ramach naszego przyrodniczego projektu, Biblioteka zaprosiła Elizę Piotrowską, autorkę licznych książek dla dzieci w tym dowcipnej serii o Cioci Jadzi. Spotkania autorskie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 6 oraz Zespole Szkół nr 3 Specjalnych. A było oczywiście zielono. Autorka zaprezentowała własnoręcznie ilustrowaną "Bajkę o drzewie". Tak zostaliśmy porwani w podróż z czterema porami roku. Powstały drzewiaste kalendarze pełne kolorowych liści i owoców. Pani Eliza snuła niezwykłe opowieści o brazylijskiej dżungli i swoim życiu pisarza, rozciągniętym między Ameryką Południową, Włochami, a Polską. Przekazała dzieciom ważną myśl: Trzeba robić w życiu to, co naprawdę się lubi. Wbrew naciskom innych. Na koniec każdy mógł zdobyć autograf. Jak to miło poznać tego, kto układa dla nas bajkowe historie!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka": Spotkania z pisarką, Elizą Piotrowską

W ramach projektu MKiDN "Zielona biblioteka, czyli z książką w przyrodę" realizowanego w naszej bibliotece, odbyły się kolejne zajęcia multimedialne.

2 października odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie, by wziąć udział w zajęciach multimedialnych „Z tabletem do lasu”. Tematem wiodącym projektu jest przyroda, fauna oraz flora przybliżona we współczesnej literaturze.

Tym razem jednak dzieci musiały stworzyć własną historię. Wykorzystując tablety dzieci miały za zadanie wymyślić fabułę i opracować graficznie komiksy o zwariowanej, zakatarzonej i zakochanej kaczce.

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" dla ZS nr 3 Specjalncyh: "Z tabletem do lasu"

7 i 8 października naszych szkolnych Partnerów projektu "Zielona Biblioteka..." (Zespół Szkół nr 3 Specjalnych oraz SP nr 6 w Pszczynie) odwiedził wyjątkowy gość. Pan Marcin Brykczyński, pisarz, zaczarował dzieci swoimi najnowszymi wierszami o zwierzętach morskich. Przedziwne zwierzęta z morskich i oceanicznych głębin oraz raf koralowych dla nikogo nie będą już tajemnicą. Powstała też piękna galeria morskich stworzeń. Nie zabrakło pytań do pisarza oraz udzielania autografów. Dziękujemy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka...": Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim w szkołach

Z początkiem września zaprosiliśmy na kolejne zajęcia w ramach projektu "Zielona Biblioteka, czyli z książką w przyrodę". 23 i 24 września uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych oraz SP nr 6 poznawali sekrety pszczół w Skansenie. Towarzyszyła nam oczywiście książka - "Pszczoły" Piotra Sochy, pełna pięknych ilustracji. Okazuje się, że pszczoły są z nami od czasów dinozaurów. Zawód bartnika był kiedyś tak poważany, że tylko wyjątkowo szlachetni ludzi mogli go wykonywać. Pan pszczelarz, Jakub Skop, opowiedział nam zdumiewające ciekawostki z życia tych pożytecznych owadów. Teraz wiemy dlaczego mamy wołają czasem, że z nas są trutnie. Wszyscy mogli spróbować miodu prosto z ula. Był i czas na drobne, projektowe upominki- notesiki dla małych przyrodników. Dziękujemy za udział!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czytaj więcej: "Zielona Biblioteka" w Skansenie: "W świecie pszczół"- zajęcia dla szkół

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na akceptację plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.