Wystawa lapbooków
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 11 wrzesień 2019
Narodowe Czytanie 2019 za nami
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 07 wrzesień 2019
Za nami 8 edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy 8 polskich nowel:
- "Sawę" Henryka Rzewuskiego,
- "Katarynkę" Bolesława Prusa,
- "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej,
- "Dym" Marii Konopnickiej,
- "Sachem" Henryka Sienkiewicza,
- "Orkę" Władysława Reymonta,
- "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza,
- "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego.
W czytaniu wzięli udział zaproszeni goście, w tym pani Burmistrz Barbara Sopot-Zembok, przyjaciele Biblioteki, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie oraz Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia.
Wykład otrwarty 23 sierpnia: prof. M Małecki "I Powstanie Śląskie- punkt widzenia"
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 24 sierpień 2019
23 sierpnia Biblioteka zaprosiła na kolejne spotkanie na temat wielkich ludzi Ślaska. Tym razem wykład pt. „Pierwsze powstanie śląskie- punkt widzenia” wygłosił prof. Marian Małecki.
- Pierwsze powstanie, pod względem militarnym okazało się całkowicie nieudane- mówił prelegent- Niemcy je zbagatelizowali. [Natomiast] powstańcy wyciągnęli wnioski. Kolejne zostało lepiej przygotowane i można powiedzieć, że było już zwycięskie. (...) Wszystko, co wydarzyło się w Polsce międzywojennej, po 1922 roku, zawdzięczamy właśnie powstańcom- dodał.
Wykładowca opowiadał też o szerokim tle historycznym i licznych wpływach, które budowały ducha śląskości. Na kolejne spotkanie z cyklu zapraszamy 10 września, o 17:30, jak zawsze w Sali Sesyjnej UM. Wykład o innym punkcie widzenia na I powstanie śląskie wygłosi dr Jerzy Gorzelik.
Trzy Dęby: Obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego
- Szczegóły
- Biblioteka
- Opublikowano: 19 sierpień 2019
16 sierpnia, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie, jako jeden z organizatorów, zaprosiła na obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Choć padało, pod Trzema Dębami zebrali się liczni mieszkańcy, potomkowie powstańców oraz władze i organizacje. Wprowadzono autentyczny sztandar kompanii ćwiklickiej i rudołtowickiej. Historię I powstania przybliżyli mgr Stanisław Janosz oraz prof. Marian Małecki. Aby poczuć klimat tamtych czasów przedstawiono inscenizację, w której wzięła udział m.in. młodzież ze Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia oraz III LO w Pszczynie. Zebrani mogli zobaczyć aktorów kreujących postacie Alojzego Fizi, Jana Kędziora, Stanisława Krzyżowskiego czy innych powstańców. Obchody uświetniło Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie oraz chór Lutnia, który wraz z publicznością zaśpiewał piosenki powstańcze. Burmistrz Pszczyny, Dariusz Srobol rozdał zebranym nowe flagi gminy. Każdy z obecnych mógł też zabrać z sobą okolicznościową gazetkę „Kuryer Powstańczy” oraz karty edukacyjne z podobiznami bohaterów tamtych czasów. A wszystko to w duchu jedności i szacunku dla walczących i poległych w imię polskości. Chwała powstańcom!